Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1993 roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na fakt, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to „Woda i praca”.
Woda jest niezbędna do życia, jednak w niektórych rejonach świata dostęp do czystej, słodkiej wody jest bardzo ograniczony. Dlatego właściwe zarządzanie zasobami wodnymi powinno być priorytetem dla każdego człowieka.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach przypomina – Organizm ludzki może funkcjonować kilka tygodni bez jedzenia, ale zaledwie kilka dni bez wody. Regularne mycie rąk jest natomiast jednym z najlepszych sposobów usuwania bakterii, zapobiegania zachorowaniom i rozprzestrzeniania się drobnoustrojów.
Woda jest niezbędna do życia i powinna być dostępna w dostatecznej ilości dla wszystkich konsumentów. Należy podejmować wszelkie starania, aby uzyskać możliwie najwyższą jakość wody pitnej. Bardzo istotne jest zabezpieczenie systemu zaopatrzenia w wodę i ochrona źródeł wody, gdyż jest to najlepsza metoda zapewnienia bezpiecznej jakości wody przeznaczonej do spożycia.
Jednym z zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest nadzór nad zaopatrzeniem ludności w wodę realizowany w ramach monitoringu poprzez badania próbek wody, wydawanie ocen, opiniowanie materiałów, urządzeń i preparatów mających kontakt z wodą, nowych technologii uzdatniania wody, wydawania zgód na ewentualne odstępstwa (derogacje). Najczęstszym i największym zagrożeniem dla zdrowia człowieka związanym ze spożywaniem wody są mikroorganizmy chorobotwórcze. Niezachowanie należytego bezpieczeństwa przy zaopatrzeniu w wodę na wszystkich etapach (ujmowania, uzdatniania, i dystrybucji) może doprowadzić do skażenia na dużą skalę. Dlatego też dezynfekcja wody powinna być traktowana priorytetowo. Zagrożenie dla zdrowia wywołane obecnością MIKROORGANIZMÓW CHOROBOTWÓRCZYCH przy odpowiednio prowadzonym procesie uzdatniania jest stosunkowo małe w porównaniu z zagrożeniem powstającym przy niedostatecznej dezynfekcji.
Ludność powiatu pyrzyckiego zaopatrywana jest w wodę do spożycia z 40 ujęć głębinowych działających przez cały rok. Wciąż jednak 9 miejscowości jest niezwodociągowanych. Jakość wody w powiecie najczęściej była kwestionowana ze względu na przekroczenia dopuszczalnych wartości parametrów fizykochemicznych, głównie takich jak: mangan, żelazo, mętność, jon amonowy, barwa, które mogą powodować zmiany organoleptyczne wody, natomiast nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi. W 2015 r. wydano 20 decyzji administracyjnych dotyczących warunkowego dopuszczenia do spożycia, ponadto wydano 2 decyzje o braku przydatności wody do spożycia w związku z obecnością bakterii E.Coli oraz enterokoków kałowych.
W związku z zanieczyszczeniem mikrobiologicznym działania naprawcze polegały głównie na dezynfekcji studni, urządzeń i sieci wodociągowej. W przypadku krótkotrwałych przekroczeń fizykochemicznych działania ograniczały się do modyfikacji procesu płukania filtrów oraz płukania sieci. Podejmowanie przez przedsiębiorstwa wodociągowe skutecznych działań, zalecanych przez służby sanitarne pozwalało na szybką poprawę jakości wody.
Dodaj komentarz