Procesja eucharystyczna parafii pw. św. Ottona – fotorelacja


reklama
      

15 odpowiedzi na Procesja eucharystyczna parafii pw. św. Ottona – fotorelacja

  1. anonim pisze:

    Super wiara czyni cuda serce się raduje a gdy procesja przechodiła obok ronda widać było dwie dziewczynki z balkonu które się śmiały i krzyczały obrażajać wierzących

  2. elo pisze:

    ciekawe kto ku..wa posprzata ten syf po nich?

  3. Anonim pisze:

    Ja nie wierzę w te gusła. Pogańskie rytuały.

  4. obywatel pisze:

    Pogańskie ty debiliu

  5. Niewierny pisze:

    99% tych co szli niewie skąd się to święto wzięło . Ale idą, bo przecież zawsze chodzili.

  6. Anonim pisze:

    Fakt.pl
    Wydarzenia
    Polska
    Sprawdź skąd się wzięło Boże Ciało Skąd wzieło się Boże Ciało

    04.06.2015 17:11 aktualizacja: 04.06.2015 18:01
    Sprawdź!
    Skąd się wzięło Boże Ciało?
    ZOBACZ ZDJĘCIA
    Skąd się wzięło Boże Ciało?

    PIotr Bednarek / Edytor
    Procesja w Częstochowie
    Skąd się wzięło Boże Ciało? Skąd się wzięło Boże Ciało? Skąd się wzięło Boże Ciało? Skąd się wzięło Boże Ciało?

    Procesja, msza święta i dzień wolny – z tym kojarzy się przeciętnemu Polakowi Święto Bożego Ciała. Ale niewiele osób wie, że zawdzięczamy ten dzień widzeniu pewnej skromnej mniszki z XIII wieku

    Boże Ciało w Polsce obchodzone jest od 1320 roku. Wierni w czwartek, zawsze 60 dni po Wielkanocy, szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa.
    REKLAMA
    REKLAMA

    Święto zawdzięczamy błogosławionej Juliannie z Cornillon (1193–1258), opatce z klasztoru Augustianek w Mont Cornillon koło Liége, która ujrzała jasną tarczę z widoczną ciemną plamą. Pod wpływem tego widzenia miejscowy biskup Robert zarządził świętowanie uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa dla diecezji Liége.

    Powiernik i spowiednik Julianny, archidiakon Liége, Jacques Pantaleon z Troyes, późniejszy papież Urban IV, bullą „Transiturus” w roku 1264 ustanowił to święto dla całego Kościoła. Na papieską decyzję wpłynął także cud związany z Eucharystią we włoskiej miejscowości Bolsena, gdzie w 1263 roku hostia w rękach wątpiącego księdza zaczęła krwawić. Obrus pod kielich (korporał), na który wówczas spadły krople krwi, przechowywany jest do dziś w katedrze w pobliskim Orvieto.

    W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić to święto biskup Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 roku. W naszym kraju, ale także w niektórych częściach Włoch czy Ameryki Łacińskiej obchody świętą wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związanej tematycznie z Eucharystią.

    Dlaczego temu świętu towarzyszy procesja? W drugiej połowie XIII wieku, podczas procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem, nawiązując w ten sposób do zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami. W XV wieku procesje eucharystyczne urządzano w Niemczech, gdzie łączono je z modlitwą błagalną o odwrócenie nieszczęść i dobrą pogodę, w Anglii, Francji, północnych Włoszech i w Polsce, od czasu zakwestionowania tych praktyk przez reformację, udział w procesji traktowano jako publiczne wyznanie wiary i tak jest do dziś.

  7. ateista pisze:

    dziadostwo i propaganda glupoty

  8. Pożal się Bóg pisze:

    Pogoda ładna, ale śpiew koszmarny 🙁

  9. Anonim pisze:

    Zgadza się. Powinien wreszcie proboszcz wymienić tego niby organistę, żeby wreszcie ktoś konkretnie poprowadził śpiew. Teraz cały kościół milczy, ludzie przestępują z nogi na nogę. Byle co. Nie chce się chodzić do kościoła, ale brak alternatywy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.