II Pyrzyckie Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

        II Pyrzyckie Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych powoli wpisują się w coroczny kalendarz imprez Miasta Pyrzyce. Święto ważne, potrzebne i tak naprawdę jedyna okazja raz w roku do pokazania i przypomnienia pełnosprawnemu społeczeństwu, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy, że niepełnosprawny ma prawa zagwarantowane w ustawach i konwencji, że potrzebuje wsparcia, szacunku, zainteresowania i pochylenia się nad jego losem, ale także ma marzenia, takie same, a może jeszcze bardziej szlachetniejsze od ludzi zdrowych, ze względu na to, że niepełnosprawność czyni osobę niepełnosprawną bardziej wrażliwszą na potrzeby drugiego człowieka.

       W tym roku obchody tego święta przybrały szczególny wymiar. Gośćmi specjalnymi byli  Pani Teresa Pruska – Kołodziej – były sportowiec, wielokrotna mistrzyni Polski w konkurencjach rzutowych oraz Pan Bogusław Nowak – były żużlowiec, reprezentant barw Stali Gorzów Wielkopolski, 12 medali Drużynowych Mistrzostw Polski, 5 medali Mistrzostw Polski Par Klubowych, drużynowy Wicemistrza Świata we Wrocławiu oraz złoty i brązowy medalista Indywidualnych Mistrzostw Polski, którzy w bieżącym roku kalendarzowym pokonali przez 42 dni 2,5 tys. kilometrów dookoła Polski, po to żeby pokazać, jak bardzo potrzebne jest respektowanie praw przysługujących niepełnosprawnym w praktyce.



reklama
      


        Sens potrzeby takich inicjatyw, genialnie oddają  słowa: „Być pełnosprawnym to naprawdę żadna zasługa, to dar, który każdemu z nas, o każdym czasie może być odebrany.”

        Niepełnosprawność nie przeszkadza w realizowaniu swoich marzeń. Ryszard Felinczak – uczeń Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pyrzycach wykonał dwa utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów -„Herbatka” i „W czasie deszczu dzieci się nudzą”, a podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej: Natalia Chachuła i Damian Moliński zaprezentowali się w „Tangu ” granym przez Kennego G. Natomiast interpretację taneczną do utworu „Prząśniczki” z repertuaru Urszuli Dudziak zaprezentowali Grażyna Kąś, Kasia Szełemej, Kasia Terlecka, Daniel Uryszek, Adam Kempski i Marek Szalkiewicz – Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej. Do występu  przygotowała ich pani Marta Hołownia.

         W trakcie obchodów tego Dnia  podsumowana została Akcja „Nakrętka”, którą zainicjowała Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Pyrzycach. Martynka Szyszka została uczennicą tej szkoły od września bieżącego roku. Martynka rośnie i potrzebuje nowego wózka dopasowanego do jej wzrostu.

       Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dofinansowanie do wózka aktywnego dla dziecka niepełnosprawnego przysługuje raz na trzy lata. Aby wspomóc najbliższych Martynki, pomagamy w uzbieraniu kwoty, która będzie stanowiła wkład własny.

        Nie zapominajmy, że rodziny w których znajduje się osoba niepełnosprawna mają takie same potrzeby, jak rodziny, w których nie ma takich osób, na domiar tego mają dodatkowe wydatki na leki, kosztowną rehabilitację, czy niezbędny do codziennego użytku specjalistyczny sprzęt, bez którego nie da się obejść. Dlatego nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka…

        Do tej pory na wózek aktywny dla Martynki Szyszki ze zbiórki nakrętek udało się uzbierać kwotę w wysokości  1.758,10zł. Kwota ta wczoraj powiększyła się o dodatkowe 2.163,90 zł. Akcja „Nakrętka” trwa nadal, do marca 2013r. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli włączyć się we wspólne dzieło pomagania.

        Słowa podziękowania należą się także dla współorganizatorów II Pyrzyckich Obchodów Dnia Niepełnosprawnego, a więc dla: Fabryki Dobrego Czasu, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im Leonida Teligi,  Niepublicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Promyczek, Przedszkola Publicznego Nr 3 z Oddziałem Integracyjnym,  Przedszkola Publicznego nr 4 „Bajkowa kraina”,  Zespołu Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich, Społecznego Gimnazjum, Zespołu Szkół nr 2 CKU im. Tadeusza Kościuszki, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy, Pyrzyckiego Forum Kobiet SLD, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Pyrzycach, drużyn rugby na wózkach TETRA GRYF SZCZECIN i THE DOGS GORZÓW, Środowiskowego Domu Samopomocy w Mielęcinie, Katolickiego Stowarzyszenia  Młodzieży, Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce, Ochotniczej Straży Pożarnej.

        Serdecznie dziękujemy także sponsorom: p. Piotrowi Tomaszewicz, p. Januszowi Budynek, p. Jarosławowi Stankiewicz, p. Marcinowi Michalskiemu, prezesowi zarządu Pyrzycko – Stargardzkiego Banku Spółdzielczego Mirosławowi Skrobek, Starostwu Powiatowemu w Pyrzycach, Gminie Pyrzyce,  p. Joannie Powroźnik z Galerii Art. Pracownia Florystyczna i  p. Adamowi Kaczmarek ,,Cukiernia Kaczmarek”.

         Robiliśmy wszystko, aby niepełnosprawni i członkowie ich rodzin, w jak najbardziej naturalny sposób włączyli się w życie osób pełnosprawnych. Czy coś się przełamało? Trudno powiedzieć. Chyba niepełnosprawność jest wciąż tematem tabu.

Justyna Iwanoczko



ZOBACZ WSZYSTKO


14 odpowiedzi na II Pyrzyckie Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

  1. JustMe pisze:

    Fajnie że są tylko szkoda że dowiadują się co niektórzy (zainteresowani) po fakcie :/

  2. marioo pisze:

    Brawa dla organizatorów, więcej takich imprez!!! Dużo pracy na pewno to kosztowało…tylko taka uwaga,może warto byłoby kolejnym razem w PDK?
    Bo scenariusz okiem polonisty świetny! W mniejszej sali byłby właściwy oddźwięk słów.

    • Volv pisze:

      Wiesz, bylby problem dla osob na wozkach wy wjechaly sobie spokojnie na scene albo w ogole do budynku. Gdzie nie spojrzysz tam stromy podjazd, schody..

  3. Anonimka pisze:

    Niepełnosprwność zawsze była, jest i chyba pozostanie tematem tabu. Choć takie osoby jak pani Justyna starają się i robią wszystko, by to zmienić, to znajdą się takie, czarne owce, które zamiast dziękować i doceniać, w zamian kłody pod nogi rzucają. Osoba pełnosprawna nie jest w stanie pojąć co znaczy niepełnosprawność do puki sama się o tym nie przekona. Pani Justynko jest pani WIELKA Dziękować światu trzeba za takich ludzi

  4. eska pisze:

    impreza w sama sobie była ok, tylko te biedne maluszki długo się naczekały na swoje występy-na przyszłość (moja rada) niech maluszki biorą udział w pierwszej wersji a potem dorośli, bo dzieci jak dzieci muszą być w ruchu…pozdrawiam i więcej
    takich imprez…

  5. mama Martynki pisze:

    Z calego serca chcialabym podziekowac wszystkim ludziom dobrej woli, ktorzy w jakikolwiek sposob wsparli wczorajsza akcje majaca na celu zebranie srodkow finansowych na zakup wozka aktywnego dla Martynki Szyszki. Szczegolne podziekowania kieruje do Pani prezes Stowarzyszenia Osob Niepelnosprawnych i ich Przyjaciol „Silni Razem„ Jusyny Iwanoczko, ktora byla inspiratorem przedsiewziecia. Jeszcze raz serdecznie dziekujemy. Wdzieczna Martynka z rodzina.

    • Też mama pisze:

      Jak się czyta takie właśnie komentarze, jak napisała Mama Martynki, to chce się tu żyć i coś robić, lepszego. Tylko trzeba nam, ludziom o skamieniałych czasem sercach, przypominać, ze te serca wciąż mamy.

  6. Anonim pisze:

    Wszystkiego dobrego Martynce i jej rodzinie

  7. ..... pisze:

    wspaniały pomysł na ten cel dla małej Martynki, a czemu wcześniej nie było takich festynów ,bo przecież trzeba jej było zmieniać wózek ,bo dziewczynka przecież rośnie taka pomoc to coś wspaniałego trzymaj się Martynko bądź dzielna i wspaniała jesteśmy z Tobą !!!!!dziękujemy organizatorom !!!!

  8. genderek pisze:

    Bardzo wzruszający wstep.Impreza z klasą.Gratuluję organizatorkom że chciały i potrafiły zebrać tylu
    Chętnych do wystąpienia dla Pyrzyczan Niepełnosprawnych.Miło obserwowac że młodzi nie są obojętni.Oby tak dalej siostry Iwanoczko.Martynce i jej rodznie życzę więcej takich dobrych ludzi którzy chcą służyć bezinteresownie

  9. ela pisze:

    Dzieciaki są zdolne, występy piękne

  10. taka ja pisze:

    Popieram powyższe wypowiedzi. Ja byłam z grupą znajomych i widziałyśmy panów na wózkach. Rozgrzewali się i podobno miał być mecz. Przez chwile widać ich było w tle jak walczyli. Ciekawa sprawa. Czekałyśmy długo żeby obejrzeć jak grają i się nie doczekałyśmy. Co się stało, że nie zagrali? Nie było o nich ani słowa a przecież byli na wózkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.