Za śmieci zapłacimy mniej niż w „związku”

        Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Pyrzycach w dniu 14 marca 2013 roku przyjęte zostały uchwały regulujące gospodarkę odpadami na naszym terenie, konieczne w związku z wystąpieniem Gminy Pyrzyce ze Związku Gmin Dolna Odra (ZGDO).

         Zapłacimy od osoby

         Ustawa śmieciowa przewiduje klika sposobów naliczania opłat – od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, ilości zużytej wody z danej nieruchomości albo powierzchni lokalu mieszkalnego. W Pyrzycach zdecydowano się, podobnie jak to było w ZGDO, na ten pierwszy sposób. Pod uwagę będą brane osoby faktycznie zamieszkujące nieruchomość. Oznacza to, że na przykład osoby zameldowane w danym lokalu a pracujące za granicą nie będą musiały w tym czasie płacić za śmieci.



ZOBACZ WSZYSTKO


        Deklaracje do 20 maja

        Pierwszą deklaracje o wysokości opłat za wywóz śmieci, w której określimy ilość osób zamieszkujących w danej nieruchomości oraz dokonamy wyboru stawki (zbiórka selektywna lub nieselektywna) trzeba będzie złożyć w urzędzie miejskim do 20 maja. Możliwe będzie również składanie deklaracji drogą elektroniczną. Aktualizacje deklaracji, w przypadku zmian, trzeba będzie składać w ciągu 14 dni od ich zaistnienia.

         W wypełnianiu deklaracji mają pomagać nam urzędnicy zarówno w ratuszu gdzie będziemy je składać jak również „w terenie” kiedy udadzą się oni do poszczególnych miejscowości.

        Stawki niższe o 1 złotówkę

        Za wywóz śmieci od 01 lipca tego roku zapłacimy 8 złotych w przypadku śmieci segregowanych oraz 14 złotych w przypadku gdy na segregację się nie zdecydujemy. Burmistrz Pyrzyc Marek Olech podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Pyrzycach złożył autopoprawką obniżającą pierwotnie proponowane odpowiednio stawki 9 i 15 złotych (takie jak w ZGDO).

       W czasie dyskusji ze strony radnych padły też inne propozycje. Krzysztof Dubicki zaproponował aby w rodzinach wielodzietnych opłata była uiszczana jedynie za pięć osób, w przypadku większej liczby domowników pozostałych by już nie dotyczyła. Rozwiązanie to okazało się niezgodne z prawem ponieważ ustawa nie przewiduje zwolnienia z opłat. Możliwe jest natomiast zróżnicowanie opłat dlatego radny zaproponował obniżenie opłaty w przypadku rodzin powyżej 5 osób o 15% co też budziło wątpliwości i dodatkowo powodowało konieczność zmiany wcześniej przyjętego wzoru deklaracji, która nie przewidywała różnych stawek opłat. Ostatecznie K. Dubicki wycofał swój wniosek.

        Radny Miłosz Łuszczyk zaproponował natomiast większe zróżnicowanie między stawkami za selektywne (8 zł) i nieselektywne (16 zł) zbieranie odpadów aby zmobilizować wszystkich do segregowania śmieci. Taki pomysł nasunął od razu wątpliwości w przypadku budynków wielorodzinnych, w których mieszkańcy są niemal z góry skazani na płacenie wyższych stawek. Na tą chwilę, przy niewielkiej świadomości ekologicznej, trudno bowiem oczekiwać, że wszyscy lokatorzy będą chcieli czy nawet potrafili segregować odpady. Wystarczy aby jedna rodzina nie zdecyduje się na to a wszyscy będą musieli płacić po 16 zł za osobę miesięcznie za wywóz śmieci.

Ostatecznie autopoprawkę burmistrza poparło 11 spośród 13 obecnych na sesji radnych, a dwóch opowiedziało się za opcją zaproponowaną przez M. Łuszczyka.

oset

32 odpowiedzi na Za śmieci zapłacimy mniej niż w „związku”

  1. ktosiek pisze:

    Tak więc segregowanie śmieci nie ma sensu, wszak moja sąsiadka nie będzie tego robić o czym jestem przekonany.

  2. Ktos pisze:

    Ja tez nie bede segregowal bo jak bede brudna butelke chcial wyrzucic do kosza ze szklem to bede musial ja umyc koszt wody jak butelke plastykowa po keczupie tez umyc koszt wody,i jesze pod nakretka jest tekturka czyli papier dodatkowa robota czas i jak kazdy mieszkaniec mam w domu pod zlewem wiadro to ktorego lececa smieci wszystkie a potem zanosze na zewnatrz do kosza a teraz co mam pod zlew wstawic 3 kosze nie zmieszcza sie i jak bede mial leciec z butelka, papierem czy jakims smieciem na mroz na dwor dzieki ci suma sumaru doliczyc czas wode energie to segregacja mnie wyjdzie jedno i to samo
    to tak samo jak ze zmywark do myci garow myje na bierzaco a jak w zmywarce czas energi nie ma nic zadarmo nie oplaca sie.

  3. Ktos pisze:

    A cha i jak bede wszystko robil ladnie segregowal sprzatal elegancko to ppk potem zwolni ludzi bo nie bedzie potrzreba tyle ludzi bo bedzie ladnie i czysto i zostanie sama administracja do liczenia zyskow a cena smieci i tak nie stanieje jakby nawet 100 % ludzi segregowalo taniej zawsze wyjdzie temu co na tym ma zarabiac tak wiec zysk bedzie mialo ppk a ja i tak nawet jak wszystko eleganco zrobie to mi cena nie spadnie

  4. Anonim pisze:

    Kochani ja mogę od was za darmo odbierać metale i makulaturę. Może jeszcze szkło ale nad tym muszę się jeszcze zastanowić.

  5. ArT pisze:

    Ktos -wracaj do lasu bo tam twoje miejsce,chyba że już się nie mieścisz bo jest za dużo śmieci. Czy tak ciężko jest trochę zadbać o środowisko ?
    Nikt nie napisał że musisz myć plastiki.

  6. pyrzyczanka2 pisze:

    ktos skąd ty masz te wiadomości,że trzeba myć puste opakowania,w całej UE czegoś podobnego nie ma.

  7. Artur pisze:

    Po przeczytaniu informacji dochodzę do wniosku że samorząd nie jest potrzebny bo po co ? Aby ustalić stawki za jednego mieszkańca i dyskryminować tych którzy mają CZWÓRKĘ ALBO PIĄTKĘ DZIECI -coś tu nie tak ! panowie radni !! JUŻ WIDZĘ MINY TYCH LUDZI JAK SOBIE PODLICZAJĄ KOSZTY I PYTAJĄ SIĘ CZY MY WSZYSCY JESTEŚMY JESZCZE NORMALNI ?-a może nam już całkiem rozum odjęło – 50 zł miesięcznie od rodziny wielodzietnej przy dochodach 1,5 tyś lub mniej na taką rodzinę to po prostu dwa dni życia ! SMACZNEGO ŻYCZĘ RADNYM I BURMISTRZOWI ! jak za kilka miesięcy wyjdą statystyki ze następne rodziny wielodzietne nie dają rady i ustawiają się po zasiłki z pomocy społecznej albo idą do magazynu żywności ! A teraz prę słów o przetwarzaniu śmieci i kosztach – myślę że czas najwyższy na audyt zewnętrzny PPK pod kątem obniżenia kosztów funkcjonowania oraz zwiększenia organizacyjnej elastyczności po to aby smieci przynosiły dochód ! tak ,tak dochód ale trzeba chcieć przy dobrych wiatrach koszty mogły by spaść do 30 procent stawek proponowanych no ale do tego trzeba troszkę wiedzy ,pracy i chęci a tej nie będzie tak długo jak PPM i jego pracownicy będą się nurzać w oparach Socjalizmu Komunalnego który jak wiadomo nie przyniósł dobrych efektów na przykładzie PPK .
    Przy tej ustawie widać wyraźnie słabość legislacyjną ale jak by na nią nie spojrzeć to daw elementy na pewno postaną nie zmienione pierwszy to wymuszenie odzyskiwania odpadów i drugi element to zastopowanie zjawiska dzikich wysypisk śmieci – efekt widzimy a przecież było mnóstwo czasu na szczeblu samorządowym aby się przygotować do tego – dyrektywa EU w tej materii istniała zanim polska przystąpiła do tego kołchozu a więc był czas na przygotowanie się do robienia interesu na tym – no ale wiadomo robienie sobie kampanii wyborczej na wypisku smieci czy to na szczeblu powiatowym czy gminnym niezbyt dobrze mogło by być odebrane – więc płaćmy aż przyjdziemy po rozum do głowy a podobno tęgie głowy u nas od robienia interesów w radzie siedzą nie pomijając naszego Burmistrza !a i w Powijecie który siedzi jak mysz pod miotłą też dużo doświadczonych managerów posiadamy – ale najważniejsze jest to że znowu podwyższamy sobie standard życia i obniżamy podatki – my to potrafimy prawda ? i tak sobie płynie miodkiem w rytmie zegara na wierzy te nasze lokalne hasło – tu nikomu na niczym nie zależy!

  8. obserwator pisze:

    BRAWO RADNI dzięki waszej decyzji wbrew burmistrzowi stało się. Cena śmieci po wystąpieniu ze związku spadła o 11% Brawo Pilnujcie naszych pieniędzy Gdybyśmy zostali w związku tak jak chciał Pan Burmistrz i radny Wroński cena śmieci była by wyższa o 11% Panie Wroński dobrze że Pana nie posłuchano. Może czas na weryfikację swoich poglądów.

  9. Kompetentny pisze:

    Dla Wrońskiego mam gorszą wiadomość: Jego mandat radnego winien wygasnąć. To dziwne, ze opozycyjni radni dotąd za to się nie zabrali.

  10. o_P pisze:

    Jeśli to prawda to zgodnie z tym co mówił burmistrz, jak tłumaczył się za donosy -zawiadomienia do organów i służb, jeśli ktoś poweźmie informację o domniemaniu popełnienia przestępstwa winien to zgłosić lub kto wie o nieprawidłowościach powinien to ujawnić>Proszę o zajęcie się tematem i odpowiedzieć czy radny Wroński sprawuje mandat zgodnie z prawem? tak lub nie

  11. Artur pisze:

    no to mamy drakę w chańskiej dzielnicy !! he he ciekawe ciekawe ?

  12. Szarik pisze:

    Nie kumam…

  13. Ktos pisze:

    http://www.poradopedia.pl/dom-i-ogrod/jak-wyrzucac-smieci-segregacja-odpadow-i-kolory-pojemnikow,1419.html

    Kolorowe pojemniki na śmieci – recykling
    PAPIER – niebieskie pojemniki

    Wyrzucamy do nich:

    gazety, czasopisma i katalogi,
    książki i zeszyty,
    papier biurowy
    torebki papierowe i papier pakowy,
    kartonowe i tekturowe pudełka.

    Na co zwrócić uwagę:

    usuwamy zszywki oraz inne niepapierowe elementy,
    z książek usuwamy wcześniej twarde okładki.

    Co nie należy wrzucać:

    papierów zatłuszczonych i brudnych,
    papieru z folią,
    papieru termicznegoi przebitkowego (używanego w faksach, na paragonach)
    kartonów po napojach i innych produktach spożywczych,
    pieluch, podpasek i innych artykułów higienicznych
    materiałów budowlanych takich jak tapety, worki po gipsie czy cemencie itp.

    PLASTIK – żółte pojemniki

    Wrzucamy do nich:

    butelki po napojach i płynach,
    plastikowe zakrętki,
    plastikowe torebki i reklamówki,
    plastikowe koszyczki po owocach.

    Na co zwrócić uwagę:

    wszystkie odpady powinny być czyste (np. możesz je wcześniej wypłukać wodą)
    zgniataj przed wyrzuceniem.

    Co nie należy wrzucać:

    butelek i pojemników po olejach (spożywczych, silnikowych),
    opakowań po lekarstwach,
    zabawek, sprzętu AGD i innego elektronicznego,
    styropianu.

    ALUMINIUM – pojemniki czerwone

    Wrzucamy do nich:

    puszki po napojach i innych produktach spożywczych
    drobny złom,
    kapsle.

    Na co zwrócić uwagę:

    wszystkie odpady powinny być czyste (np. możesz je wcześniej wypłukać wodą)
    zgniataj przed wyrzuceniem.

    Co nie należy wrzucać:

    opakowań po aerozolach,
    puszek po farbach i innych silnych środkach chemicznych,
    zabawek, sprzętu AGD i innego elektronicznego,
    baterii.

    SZKŁO BEZBARWNE – białe pojemniki

    Wrzucamy do nich:

    bezbarwne szklane butelki po napojach i innych produktach spożywczych,
    bezbarwne słoiki,
    bezbarwne szklane opakowania po kosmetykach.

    Na co zwrócić uwagę:

    wrzucamy tylko SZKŁO BEZBARWNE I PRZEZROCZYSTE
    wszystkie odpady powinny być czyste,
    nie tłucz szkła przed wrzuceniem do pojemnika.

    Co nie należy wrzucać:

    szkła stołowego, porcelany i ceramiki,
    szkła okiennego, luster, szyb samochodowych,
    doniczek,
    szkła żaroodpornego,
    wszelkich żarówek, lamp i neonówek,
    szkła okularowego.

    SZKŁO KOLOROWE – zielone pojemniki

    Zasady są identyczne jak w przypadku białych pojemników przeznaczonych na szkło przezroczyste – oczywiście z tą różnicą, że wrzucamy do nich szkło kolorowe.

    Jak już zlokalizujemy takie pojemniki w naszej okolicy to warto zwrócić uwagę na oznaczenia oraz opis znajdujący się na nich – niestety, ale nie zawsze zachowana jest powyższa kolorystyka i zasady.

  14. Ktos pisze:

    Powodzenia zycze zamiast isc do pracy ,czy z dzieckiem na spacer czy odpoczac po pracy to sie bede caly dzien smiecmi zajmowal dosyc ze wiekszosc czasu w pracy to jeszcze komus prace zabiore jak juz wczesniej pisalem jak bedzie 100% segregacja to wiele osob prace straci bo co beda robic to tak jakby kazdy mial ogrodek i kazdy by chleb piekl czy kielbasy robil w domu to co by robili ci ludzie ktorzy dzieki temu dzis prace maja,to tak jakby kazdy jezdzil nowym samochodem i by sie rzadko psuly to warsztaty by sie pozamykalo no ale kazdy z tych ludzi by mial czas na segregacje smieci tylko z czego te smieci jakby nie zarabial to i by nie brudzil bo szczego

    NIE BEDE SEGEGOWAL DLA DOBRA LUDZKOSCI NIECH INNI MAJA

  15. Ktos pisze:

    Sorry za byki po pozno ide spac wykapalem sie umylem, smieci papier szklo gazety osci ogryzki itp.mam w jednym koszu bo wode zurzylem do kapieli a marchew i ogorki kupuje na straganie i ogodka nie mam i niech sie cieszy wlasciciel sklepu z owocami i warzywami bo on zarabia i ma na inne wydatki i jest mniejsze bezrobocie DOOOOBRANOC.

  16. lewak pisze:

    wybudować sortownię odpadów i po problemie.

  17. Pyrzyczanin od zawsze pisze:

    I jak zwykle BLE BLE BLE…. ale nikt nie zapyta to za fortel Burmistrza w ZGDO stawki 9/15 za osobe a tu 8/16 to są żarty czy widzimisie kolejne Olecha nie ma konkretnej kalkulacji kosztów.
    Zachodzą również następne wątpliwości i pytania?

    1.Co z pojemnikami czy mamy sobie je kupić czy firma dostarczy.
    2. Dlaczego wszyscy zdecydowali że to PPK będzie nas obsługiwać przecież ma być PRZETARG.
    3. Kto będzie sprawował kontrole nad nadwyżkami w opłatach i na co będą wydane – na OSIR CZY NA OŚWIATE co będzie niezgodne z ustawą.
    4.Jak zostaną pinformowani wszyscy mieszkańcy miasta i gminy Pyrzyce,
    bo Burmistrz już zdecydował że tyle się o tym mówi że wszyscy wszystko wiedzą, nie prawda Panie Burmistrzu to jest oczywiste ale tylko w Pana rozumowaniu nie każdy ma dostęp do internetu i za Pana czsu takiego postępu napewno nie osiągniemy sory ale prawda zawsze jest gorzka.
    5.Jaką role po 1 lipca będzie odgrywać PPK i czy czeka ich głęboka reforma firmy – ,,niezbędne w każdej sytuacji” itp.. itd.. a czasu jest naprawde mało.
    Na koniec Panie KTOŚ demagogia i skrajny pesymizm nie boli więc nie trzeba jej leczyć ale kontrolować tak.

    • * pisze:

      Bo PPK to nasza pyrzycka firma, prace mają nasi mieszkańcy i trzeba dbać o to żeby ją mieli. Nadwyżki jak to nazywasz muszą iść tylko i wyłącznie na ekologie i edukację w tym zakresie na nic innego. Internet jest obecnie bezdyskusyjnie najlepszym i największym „informatorem”. I jakie stawki 8/16???????

  18. sobotnik pisze:

    segregować brudasy ,a jak nie to bulić !!!!

  19. Witek pisze:

    OK bez względu na to jaka stawka ale z czego wynika?, z widzimisie
    a jeśli chodzi o przeznaczenie ,,nadwyżek” a może zysku to żeby nie było jak w PPM też pod okiem Radnych i Burmistrza rzecz się miała, osobiście informowałem władze o tym fakcie i co i nic a Lipiński znowu chce kandydować taka jest rzeczywistość jak by ją zwał ,,demokracja po Pyrzycku” motyla noga.

  20. Artur pisze:

    no widzisz Witek nie którzy chcą żyć w komunalnym socjalizmie
    oczywiście kosztem innych! – czyli mieszkańców podatników to takie proste zwłaszcza gdy ludzie nie mają zbyt wielkiego pojęcia albo nerwów aby spojrzeć na spocone łapska biurokracji i lokalnych działaczy , prezesów którym az ślinaka leci na nasza kasę –

  21. Wydaje mi się, że celowo rozpowszechniane są pogłoski o sporej wysokości tego podatku. Gdyby próbowano wprowadzić go „z marszu”, stosując nawet stosunkowo niskie stawki, niepokoje społeczne byłyby nieuniknione. Wystarczy więc ludność odpowiednio przestraszyć, może nawet – dla hecy – próbować na wyśrubowanych stawkach coś forsować, po czym po znacznym obniżeniu („po naciskach społecznych”) niniejszych stawek można liczyć na to, że „wszyscy odetchną z ulgą” i zaakceptują podatek bez szebrania. Zamiast nie zaakceptować go w ogóle.
    Stawki oczywiście można później stopniowo podnosić.

  22. ArT pisze:

    Stawki jakie ustalili w ZGDO to nie są stawki wyliczone przez ekspertów (jak się chwalono) tylko stawki z badań studentów IV roku z Koła Naukowego Gospodarki Odpadami (gmina Skawina 2004-2011), można ją bez problemu znaleźć w internecie

  23. Witek pisze:

    Lata jakie przeżyłem na tym padole pyrzyckim nauczyły mnie jednego tu przy każdej inicjatywie ktoś widzi swój interes i to jest problem dla wszystkich bo albo się kręci pod siebie albo się mówi że są niezadowoleni i nie robi się nic. Dlatego najwyższy czas na głębokie zmiany we władzach bo to nie jest miejsce na spokojne doczekanie emerytury tu trzeba walczyć o lepsze jutro naszych dzieci bo inaczej w Pyrzycach zostaną tylko Emeryci i Urzędnicy. Rozmawiam z mołodymi ludźmi i słyszę to oczym właśnie pisze i to że po ukończeniu szkoły w Pyrzycach pójdą w świat. Właśnie do tego doprowadziły działania ludzi niekompetentnych, ludzi zadufanych w sobie a którzy tak naprawde się boją. Boją się podjąć odważne decyzje bo ktoś skrytykuje i co z tego jeżeli ktoś postępuje zgodnie z własnym sumieniem i dla dobra większości może spać spokojnie, ale czy o tym trzeba ludziom mówić chyba nie z tym się człowiek powinien rodzić a nie z chciwością i pazerstwem na kase i stołki. Ponoć każdy człowiek rodzi się z diabołkiem za skórą tylko że ten budzi się kiedy człowiek dochodzi do władzy.
    Sory za ten wywód ale mam dość paplaniny pyrzyckiej i nic nie robienia.

    • gnom pisze:

      no dobra Witek! To co zrobimy ? Rzuć pomysł, przeanalizuję go i może się przyłącze. Podejrzewam, że nie piszesz bez sensu tylko masz chęć dokonać zmian.

  24. Witek pisze:

    Pomysły są tylko nie widze partnerów do realizacji ponieważ jest dosłownie jak w moim poprzednim wpisie jeśli będę widział konkretne ruchy w kierunku zmian i ludzi a za tym nowe twarze o szczerych zamiarach napewno nie pozostane obojętny. Pozdro

  25. lysy pisze:

    Do tej pory segreguje śmieci, nikt mnie do tego nie zmusza. Jednak jeśli za to, że segreguję dostanę „nagrodę” w postaci opłaty za niesegregowane śmieci, bo ktoś z bloku nie segreguje, to z góry zapowiadam, że mimo iż szkoda mi środowiska naturalnego, to przestanę segregować śmieci. Wiem, że nikogo to specjalnie nie wzruszy, ale jak inaczej mogę zareagować na niesprawiedliwe traktowanie „porządnego” obywatela. Odbierają człowiekowi chęci na cokolwiek, ręce opadają…

  26. Witek pisze:

    Masz jakiś kolektyw to czekam na zaproszenie. dlugo się zastanawiałem czy warto działać publicznie ale co tam jeśli to ma zmienić prosperiti Pyrzyc gminy i jej mieszkańców to wchodze ale tylko w poważne i bezinteresowne struktury . Moja propozycja na dzień dobry Referendum za i przeciw Burmistrza

  27. ArT pisze:

    No i związek się rozlatuje z 21 gmin zostało tylko 16. Można tylko współczuć mieszkańcom gmin które nie wystąpiły ze związku bo za śmieci będą płacić po 20 zł za osobę(segregowane) albo i więcej, ale takich mają radnych i to im podziękują w następnych wyborach.

  28. jedi pisze:

    Dzisiaj jest 1 lipca, obowiązuje nowa ustawa a nadal nie dostarczono segregowanych worków (bądź pojemników).
    Co jest Panie Burmistrzu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.