Sofia wysoko wiesza poprzeczkę

Sofia Ennaoui, najlepsza obecnie polska juniorka w biegach  średnich, wysoko postawiła sobie poprzeczkę na tegoroczny sezon lekkoatletyczny.

Rozpoczęła go bardzo udanie startami halowymi, pewnie zdobywając w Spale mistrzostwo Polski juniorek na 1500 m i bijąc halowy rekord Europy juniorek na 3000 m podczas dużego mitingu XL-Galan w Sztokholmie czasem 9:06.27 min. Przypomnijmy, że bieg ten wygrała Etiopka Genzebe Dibaba ustanawiając nowy halowy rekord świata (8:16.60).

29 marca na polu golfowym w Kołczewie koło Międzyzdrojów, gdzie odbywały się mistrzostwa Polski juniorów w biegach przełajowych, Sofia  wygrała  bieg na 4000 m. , zdobywając dziesiąty już tytuł mistrzyni Polski juniorek w swojej karierze. Warto odnotować też na tych mistrzostwach wysokie miejsca pyrzyczan: w biegu, który wygrała Sofia , 7. miejsce zajęła Dominika Wiśniewska a Jakub Woźniak  ukończył bieg  na 3000 m na 8. pozycji jako najlepszy z naszego województwa.

Naukę w klasie maturalnej lipiańskiego liceum ogólnokształcącego, dzięki sprzyjającej postawie nauczycieli, Sofia zakończyła już  tydzień przed Wielkanocą,  aby móc wraz z trenerem  Wojciechem Szymaniakiem wyjechać  na klimatyczny obóz do Hiszpanii, gdzie w hotelu Venta Magullo w Segovii  znaleźli bardzo dobre warunki do treningu i odnowy biologicznej. Sofia wyleczyła tam drobne kontuzje i dolegliwości i pełna optymizmu wróciła do  kraju 2 maja, aby zdążyć na rozpoczynające się maturalne egzaminy.

Ona i trener wierzą, że ciężka treningowa praca zaprocentuje oczekiwanymi wynikami. Najważniejszym startem w tym sezonie będą  Mistrzostwa Świata Juniorów, które od 22 do 27 lipca odbędą się  w Eugene w USA. Sofia  bardzo wysoko stawia sobie poprzeczkę na tegoroczny sezon, bo chciałaby też zakwalifikować się do reprezentacji  Polski na Mistrzostwa Europy seniorów i zadebiutować na słynnym stadionie Letzigrund w Zurichu, na którym padało tak wiele lekkoatletycznych rekordów świata.

Sezon zakończy prawdopodobnie w połowie grudnia startem w Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych w bułgarskim Smokowcu, aby bronić tytułu wicemistrzyni naszego kontynentu, wywalczonego w ubiegłym roku w Belgradzie .

Oczekujemy na pierwsze tegoroczne starty Sofii na bieżni i jej nowe rekordy życiowe, które będą też nowymi rekordami Polski. Na razie jeszcze w kategorii juniorek