Publiczne Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej Curie w Pyrzycach gospodarzem spotkania uczniów z Polski i Niemiec.

           W dniach 21-28.05.2016 gościliśmy w naszej szkole uczniów z AlteLandesschule w Korbach – partnerskiego miasta Pyrzyc. Idea wspólnych spotkań zrodziła się dzięki owocnej współpracy obu gmin, które wspólnie doszły do wniosku, że warto uczniom dać szansę poznania wzajemnych kultur i rozwijania umiejętności językowych.

        Wymiana młodzieży w Publicznym Gimnazjum trwa nieprzerwanie od 2000 roku. Rozwijanie współpracy obu szkół możliwe jest dzięki zaangażowaniu dyrektorów, Burmistrza Pyrzyc i Burmistrza Korbach, nauczycieli oraz instytucji takich jak Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, które znacząco wspiera nas finansowo. Dzięki uzyskanym dotacjom możemy zapewnić naszym gościom z Korbach bogaty i ciekawy program pobytu nie tylko na terenie gminy Pyrzyce, ale także w różnych – wartych zobaczenia zakątkach naszego regionu.


reklama

         W tym roku oprócz zwiedzania gminy Pyrzyce zaproponowaliśmy uczestnikom polsko-niemieckiej wymiany młodzieży pobyt w ośrodku „Natura Park” w Trzebawiu. Było tam wiele atrakcji rekreacyjno – sportowych, m. in. gra w krykieta, jazda szalonym rowerem, nauka pływania żaglówką, sztuczna ściana wspinaczkowa, zawody wioślarskie. Odbyły się też „Mistrzostwa Świata” podczas gry w piłkarzyki.

         W czasie pobytu w ośrodku odbywało się wiele wspólnych gier i zabaw sprawnościowych: napełnianie wodą dziurawej rury, noszenie wiadra wody na płachcie, zgadywanki turystyczne, gry „zapamiętaj kolor”, „mister mind”, „sudoku” i „labirynt” podczas których młodzież rywalizując w mieszanych grupach zmuszona była porozumiewać się korzystając ze znajomości słownictwa w języku polskim, niemieckim i angielskim.

         Oprócz tego młodzież zwiedziła wioskę Wikingów na wyspie Wolin, Kamień Pomorski, Połczyn Zdrój, Drawsko Pomorskie. Był czas na lekcję historii przy pyrzyckiej „Studzience”, zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w Brzesku i Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Uczestnicy wymiany zwiedzali nadmorskie miejscowości i obejrzeli ich atrakcje turystyczne: latarnię morską w Niechorzu, muzeum „15 południk” w Trzęsaczu. W Kołobrzegu odbył się rejs po Bałtyku statkiem „Pirat”. Uczniowie obu szkół byli także na basenie „Laguna” w Gryfinie. Po prostu nie było czasu na nudę!

         Na zakończenie wizyty w Urzędzie Miejskim w Pyrzycach odbyło się spotkanie młodzieży z Zastępcą Burmistrza, Panem Robertem Betyną. Wszyscy uczestnicy wymiany międzynarodowej otrzymali pamiątkowe zdjęcie.Gości z Niemiec poprosiliśmy o wyrażenie opinii na temat organizacji pobytu za pomocą uśmiechniętych lub smutnych „buziek”- były tylko te uśmiechnięte.

        Dziękujemy pracownikom Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach za zaangażowanie w przygotowanie tak ciekawej oferty: dyrektorowi szkoły – Pani Renacie Bochan – Bochanowicz, koordynatorowi projektu – Pani Jolancie Michalkiewicz, kierownikowi grupy – Panu Antoniemu Zienkiewiczowi i opiekunom grupy uczniów Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach – Pani Aleksandrze Rakowskiej i Panu Janowi Adamskiemu.

           Jako gospodarze tegorocznego spotkania młodzieży wierzymy, że dla wszystkich uczestników była to niezapomniana przygoda, a nawiązane przyjaźnie przetrwają próbę czasu.

foto: Antoni Zienkiewicz

160608gim590

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.