Justyna Warejko i Joanna Zienkiewicz w Strasburgu…

           Wyjazd do Strasburga był nagrodą w VI Małej Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie. Radość była wielka zarówno dla uczennicy, Justyny Warejko jak i dla nauczyciela, pani Joanny Zienkiewicz. Co się wydarzyło, jakie były emocje, refleksje, przeżycia, o tym opowie Justyna Warejko. Zapraszam przeczytajcie.

         W dniu 15-17 kwietnia 2014 r. odbył się wyjazd do Strasburga zorganizowany przez europosła do Parlamentu Europejskiego Sławomira Nitrasa. W wycieczce wzięło udział troje laureatów VI Małej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie wraz z opiekunami.

        Po przyjedzie do Francji w godzinach południowych uczestnicy zakwaterowani zostali w 3 gwiazdkowym hotelu, w małym miasteczku położonym 12 km od Strasburga. Następnie udaliśmy się do siedziby PE, gdzie pod opieką pana Kamila Kulpy, asystenta europosła S. Nitrasa, zwiedzaliśmy imponujący gmach. Podczas wycieczki można było spotkać wielu zasłużonych polityków, np. Różę Thum, Danutę Hubner, Jacka Syriusza Wolskiego a także Jerzego Buzka. Po kilku godzinach podziwiania PE uczestnicy wycieczki skierowali się do parlamentarnej stołówki, w której spożyli pyszny obiad. Późnym popołudniem laureaci i ich opiekunowie zobaczyli siedzibę Rady Europy. Następnie podążali malowniczymi uliczkami w kierunku katedry Najświętszej Marii Panny. Imponująca świątynia wywarła na wszystkich niesamowite wrażenie. Obok mieścił się również budynek z XIV wieku, który po dziś dzień został zachowany w pierwotnej wersji. Dalsza część wycieczki polegała na podziwianiu domów w stylu reglowym i szachulcowym, tworzących piękną Starówkę. Wieczorem wszyscy uczestnicy udali się na kolację do ekskluzywnej restauracji, gdzie można było skosztować tradycyjnych alzackich potraw.reklama
     


          Następnego dnia po wymeldowaniu się z hotelu uczestnicy wyjazdu ponownie wyruszyli do siedziby PE. Zwiedzili pozostałą część budynku. Następnie odbyło się spotkanie z europosłem Sławomirem Nitrasem. Gratulował on laureatom sukcesu, a także dużo opowiadał o pracy i kompetencjach posła PE. Później wszyscy udali się na galerię sali parlamentarnej. Stamtąd można było śledzić przebieg głosowania, a także obserwować europosłów, których, na co dzień znamy jedynie z telewizji. Po obiedzie w PE ponownie wybraliśmy się na Starówkę. Uczestnicy wyjazdu mieli czas, aby kupić pamiątki, jak również żeby ostatni raz „rzucić okiem” na zapierające dech w piersiach zabudowania. Około godziny 18.00 przyszedł czas na pożegnanie się z Strasburgiem i powrót do domu.

        Wielka polityka, turystyka, zwiedzanie, zabytki, kuchnia, pamiątki, wrażenia, osobowości europejskiej sceny politycznej, nowe przyjaźnie to wszystko było treścią wyjazdu do Strasburga dla uczennicy, Justyny Warejko i dla nauczyciela, Joanny Zienkiewicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.