Zapomniane miejsce

             W tym artykule chciałbym poruszyć klika kwestii o parku z czołgiem koło cmentarza w Pyrzycach, który można zaliczyć do jednego z wielu zapomnianych miejsc w Gminie Pyrzyce. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele ważnych spraw do zrobienia w Gminie Pyrzyce, ale uważam, że ten temat zasługuje na chwilę uwagi i refleksji czytających ten artykuł. Jak by nie było jest to szczególne miejsce, jest to miejsce pamięci narodowej.

            Czołg ma w prawdzie pochodzenie radzieckie, ale to jest nasza historia. W związku z tym ten park jest ważnym miejscem, któremu należy się właściwa dbałość o wygląd i zachowanie zabytków w możliwie najlepszym stanie i wyglądzie dla potomności. Ten czołg stanowi również swego rodzaju atrakcję dla dzieci, zwłaszcza chłopców, którzy lubią zabytki wojenne i inne pomniki naszej narodowej pamięci historycznej. Dlatego nie powinno na nie brakować środków publicznych, aby zagwarantować ich należyte utrzymanie i ochronę przed zapomnieniem oraz zapuszczeniem.


reklama
     

01            Jak widać na zdjęciu zabytkowy czołg popadł w niechlubną niepamięć. Przykro to stwierdzić, ale władze lokalne nie są w stanie zapewnić wymaganej bieżącej troski o czystość tego zabytku. Ten czołg obrosły mchem powinien zostać już dawno należycie umyty i oczyszczony. Od mojego ostatniego artykułu w tej kwestii minęły już trzy lata.

02            Również powojenne armaty robią fatalne wrażenie. Na dobre obrosły już mchem. Mieszkańcy i również turyści, którzy zwiedzają to miejsce, muszą być na pewno zniesmaczeni tym widokiem. Przecież jest to miejsce, które powinno wyrabiać w odwiedzających właściwe wrażenia estetyczne. Czyżby dla władz lokalnych nie ma to znaczenia? Przecież te zaniedbania sięgają kilku lat. Należy stwierdzić, że władze lokale obecnej kadencji nie zrobiły w tej kwestii niczego, aby to zmienić.

03          Ścieżki w tym parku są również bardzo zaniedbane. Jak widać na zdjęciu trawa już na dobre obrosła znaczną część ścieżek na dłuższych wielometrowych odcinkach, a powinna ona być usunięta do wysokości krawężnika ścieżki.

.

04               Ścieżki w całym parku robią nie najlepsze wrażenie. Na dobre zarosły na dużych odcinkach, widać to wyraźnie przy czołgu, to nie jest jakiś tam skrawek, lecz cała szerokość ścieżki przy czołgu. Pozostałe ścieżki w tym parku wymagają również usunięcia zachwaszczenia na znacznej połaci.
.

05         Również znaczna część chodnika jak się wchodzi do parku od frontu od ulicy Mickiewicza powinna zostać uprzątnięta, mech w najlepsze osiadł na znacznym wielometrowym fragmencie tego chodnika oraz na murku.

.

          Nie może być żadnej wątpliwości, że ten park zasługuje na poprawienie jego wizerunku. Władze lokalne podnoszą często jako kontrargument na wszelkie uwagi mieszkańców odnośnie zaniedbań w estetyce gminy, że brakuje środków finansowych na poprawę stanu zaniedbanych terenów miasta i gminy Pyrzyce. Nie sądzę, żeby przywrócenie należytego wyglądu tego parku wiązało się z gigantycznymi sumami pieniędzy na ten cel. Inną kwestią jest rewitalizacja parku, a inną bieżące wymagane utrzymanie w należytym stanie zabytkowych armat i czołgu oraz odchwaszczenie ścieżek. Moje zdanie w tej kwestii pozostaje niezmienne – władze lokalne nie wykazują należytej inicjatywy, aby realizować statutowe zadania o charakterze bieżącym, należyte utrzymanie terenów zielonych i parków. Pozostaje mieć nadzieję, że władze lokalne, mam tu na myśli Panią Burmistrz Marzenę Podzińską, ale również radnych Rady Gminy, pochylą się nad tym tematem, który zasługuje na uwagę ze względu na poruszone powyżej przeze mnie aspekty.

R.G.


reklama
      

gl

48 odpowiedzi na Zapomniane miejsce

 1. Anonim pisze:

  Szkoda że nie zrobiłeś zdjęć tych tablic za pieniądze z programów pomocowych….

 2. MaSz pisze:

  Może akcja społeczna….
  Przecież miasto nie ma funduszy…
  Ale tak bez hucpy, bez fleszy, ze szmatką i wodą

 3. Ona pisze:

  Niedawno byłam w parku z dzieckiem. Smutno mi się zrobiło jak zobaczyłam jak zaniedbane jest to miejsce.

 4. Mecenas pisze:

  Bo po co nam czołg, lepiej pędzić bimber na OSiR i poić nim społeczeństwo XD

 5. KaEr pisze:

  Też jestem za akcją społeczną, chętnie dołączę. Zamiast krytykować lepiej wziąć sprawy w swoje ręce.

  • łowca jeleni pisze:

   O to super, jak będziesz chciał zatrudnić pracowników to daj znać. Chętnie się poobijam a ty będziesz robił zamiast mnie, no bo przecież nie będziesz krytykował 🙂

 6. 555 pisze:

  Nie trzeba daleko szukać- wystarczy jechać do Lipian, Barlinka by zobaczyć i nauczyć się jak dbać o czystość w mieście…..

 7. spacerówka pisze:

  Tak samo umiera park „panienki”.
  Mamy tylko 2 parki i nie potrafimy o nie zadbać.

  • Anonim pisze:

   jest jeszcze Park Złotej Rybki ale on jest szykowany na olimpiadę bo jedno kółko od pasania koni już jest ,a to chyba za zgodą pani burmistrz konie wypasają w tym parku bo straż miejska widzi wie kto to niszczy ale z tym nic nie robi,a i za konie też nie domagają się pieniędzy około 130 000 zł chyba gmina bogata i pobłaża panu K i UKS JAKOSS

   • Anonim pisze:

    pani Burmistrz i Starosta nie mogą sobie poradzić z tym panem śmiechu warte, to jest porażka ówczesnej władzy,chyba liczą na układ z tym uks jakos

 8. Ż.Ł. pisze:

  faktycznie, brak gospodarza.

 9. Ola pisze:

  Park oprócz tego ,że jest bardzo zaniedbany obecnie jest miejscem niebezpiecznym.Stan drzew,które tam rosną stanowi realne zagrożenie dla osób tam przebywających.Od bardzo dawna nie przycinane,chore,spróchniałe gałęzie i konary łamią się przy byle wietrze.Czy naprawdę musi dojść do tragedii,żeby któryś z urzędników zwrócił na to uwagę?!
  Przecież,ktoś jest taki stan rzeczy odpowiedzialny.

 10. wasilij 4 pisze:

  Pyrzyce przy obecnym władzach
  oraz poprzednich to :zapyziałe miasto nie
  chce tylko krytykowac ale :wystarczy popatrzec na działania i mamy wyniki .Przed jedyna imprezą bez polotu (Dni Folkloru) czy brzdąkanie Cyganów ,to nic nowego nawet :młody Dyr PDK zwiał (zwolnił sie z tej fuchy bo miał dosyc :rozgrywk politycznych i :Kółka kobiet i radnych z pania P. przyklepujących decyzje rady i Burmistrz M.P a gdzie :inwestycje ? Dworcowa dom po remoncie za gruba kase dla swoich wykonawców i lokatorów ale jakich postawmy pytanie czy sprawiedliwie rozdzielono przydział ? ale pare głosów przy wyborach przybedzie !
  Ani porzadnej kanalizy w miescie nie wspominam o wsiach chyba ze :Hm w Brzesku WIADOMO DLACZEGO ,brudne miasto okazyjne sprzatanie nic nie słychac jaki :Efekt funduszu obywatelskiego wystarczy pojechac do :Stepnicy ,Goleniowa popatrzec lub gdzie indziej :gały wychodza prawda ? moze niedługo skonczymy jak :Rewal lub inne miasto oby nie ale jest jak jest ,władza jest w pracy oby do wyborów nie słychac tez o :funduszach na drogi inwestycje proponuje władzo, przejedzcie sie na :Lipki ,Ryszewko Młyny lub w druga strone zobaczycie ,porownajcie np z :Starym Czarnowem tam pani Wojt dba .

 11. letko poirytowany pisze:

  Panie Administratorze, uprzejmie proszę o wyrzucanie postów o problemach innych niż związane z omawianym tematem. Pan Controlminnder niech „postuje” gdzie indziej. Dyskusja jest na pewnym, dość wysokim poziomie i szkoda tu naprawdę tego psuć. Wyrzuć Pan posty niezwiązane z wiecznym bałaganem w parku.

 12. Pyrzyczanin pisze:

  Zastanawiałem się czy coś w tym miejscu napisać, bo brak mi słów na to co się robi w Pyrzycach , a raczej czego się nie robi.
  A nie robi się nic Pyrzyce zatrzymały się na wczesnym Gierku i tak trwają po dzień dzisiejszy. Powiem to głośno zawdzięczamy to naszym kolejnym od lat włodarzom miasta, nazwiska na pewno znane większości.
  Brakuje nam w Pyrzycach lokalnych patriotów wykształconych , mających wizje rozwoju miasta i regionu, ale za to mamy w nadmiarze nieudaczników, karierowiczów bez ambicji i wyobraźni.
  Jak długo jeszcze w Pyrzycach będziemy głosować przeciwko komuś a nie za kimś. Czas ucieka, miasto popada w ruinę, młodzi wyjeżdżają, inwestorów brak,
  i tylko słychać ciągły lament z urzędu o PUSTEJ KASIE, Pyrzyczanie może czas już skończyć w tym mieście z WSZECHWŁADNĄ MIZERIĄ!!!!!!!

 13. pyrzyczanka755 pisze:

  Tragediom jest to,że głosujemy Drodzy Pyrzyczanie na osoby, które np. Mieli swój wkład w likwidację oddziału porodówki. Te osoby nadal likwidują teraz UM wystarczy popatrzeć na rotację pracowników. Kto
  zgadnie o kogo chodzi?

 14. MAX wyborca PiS pisze:

  Ten sowiecki produkt z epoki stalinizmu z tabliczką uwłaczającą pojęciu prawdy historycznej oraz poczuciu ludzkiej przyzwoitości powinien być albo odpowiednio opisany -włącznie z tą nieszczęsną tabliczką i zrewitalizowany albo po prostu zlikwidowany a na jego miejscu postawiony jakiś niewielki monument poświęcony repatriantom z kresów wschodnich -napewno stan obecny to istny kabaret historyczny który robi sieczkę w głowie mieszkańcom i odwiedzającym . Kiedyś miałem okazję spotkać kilku Szwedów i Niemców jako turystów w tym miejscu i proszę mi wierzyć że kiedy spytali się mnie o napis pod tym (pomnikiem ) to musiałem się nieźle naprodukować aby im wytłumaczyć że to spuścizna po byłym systemie no bo co bardziej bystrzy turyści zadawali mi pytanie że skoro jest to kacapski złom i kacapy tu walczyli i iluś ich tam tu zginęło to dlaczego tu jest napisane że to miejsce pamięci narodowej naszego narodu i społeczeństwa .Proszę mi wierzyć że racjonalne wytłumaczenie tego faktu nie było możliwe i nie jest !!!-pozostało mi tylko tłumaczenie o braku elementarnego braku wiedzy i ignorancji władz i społeczeństwa tu mieszkających o historii tego miejsca i regionu na przestrzeni ostatnich 60 lat . Ale co się dziwić wielu kończy swoją edukację historyczną na poziomie Czterech pancernych i psa ewentualnie okraszonego wiadomościami z RT .

  • kuroniowiec pisze:

   Dobra, dobra, tylko błądzisz dekomunizatorze bo to nie jest „stalinowski” produkt jako że ustawiono go 20 lat po śmierci tyrana

   • MAX wyborca PiS pisze:

    no i co z tego ? – i tak pachnie stalinizmem i komunizmem no ale jak pisałem wcześniej innym to się z rudym 102 kojarzy -niestety.

  • Anonim pisze:

   Bardzo słuszne spostrzeżenia, ale czego spodziewać się po ludziach sprawujących władzę w naszej miescinie, którzy komusże wartości wynieśli z domów rodzinnych,a przy władzy są tylko dla koryta.

   • Anonim pisze:

    A czy pamięć o tych którzy tu ginęli nie jest ważna,za nimi szły szwadrony śmierci…..Gdyby nie oni to może nasz adres zamieszkania nie była by Polska a Niemcy….

    • MAX wyborca PiS pisze:

     Proszę pana pamiątki po Armii Radzieckiej powinny być w muzeach a groby na cmentarzach a pamięć o martyrologii narodu polskiego powinna być opisana na prawdzie i na prawdziwych wydarzeniach i faktach – i widzi pan ja osobiście traktuję obecność na tych terenach jako zbieg okoliczności geopolitycznych nie jako powrotu do macierzy . Te zimie to nasze jedyne reparacje wojenne i to de facto nie chciane w takim zakresie w jakim to zaserwował nam to Stalin i Roosevelt – jedno jest pewne tablica pod ruskim czołgiem nie oddaje prawdy historycznej o nas jako narodu tu przybyłego -TU W PYRZYCACH nie zginął ani jeden Polski Żołnierz z tak zwanych Berlingowców . OPISYWANIE HISTORII I KSZTAŁTOWANIE ŚWIADOMOŚCI NA FAŁSZYWYCH FAKTACH NIE JEST TYLKO GŁUPOTĄ I BRAKIEM WIEDZY ALE PO PROSTU ZBRODNIĄ -raniącą nasza wjedze historyczną o nasze tragicznej historii .

    • MAX wyborca PiS pisze:

     Proszę pana pamiątki po Armii Radzieckiej powinny być w muzeach a groby na cmentarzach a pamięć o martyrologii narodu polskiego powinna być opisana na prawdzie i na prawdziwych wydarzeniach i faktach – i widzi pan ja osobiście traktuję obecność na tych terenach jako zbieg okoliczności geopolitycznych nie jako powrotu do macierzy . Te zimie to nasze jedyne reparacje wojenne i to de facto nie chciane w takim zakresie w jakim to zaserwował nam to Stalin i Roosevelt – jedno jest pewne tablica pod ruskim czołgiem nie oddaje prawdy historycznej o nas jako narodu tu przybyłego -TU W PYRZYCACH nie zginął ani jeden Polski Żołnierz z tak zwanych Berlingowców . OPISYWANIE HISTORII I KSZTAŁTOWANIE ŚWIADOMOŚCI NA FAŁSZYWYCH FAKTACH NIE JEST TYLKO GŁUPOTĄ I BRAKIEM WIEDZY ALE PO PROSTU ZBRODNIĄ -raniącą nasza wjedze historyczną o nasze tragicznej historii .

     • Anonim pisze:

      To opisz prawdę ostatnich wydarzeń MAX wyborco PiS w powiecie pyrzyckim, np. koalicja w powiecie i o przeszłości niektórych osób, oraz o ostatnich odznaczeniach …..

 15. Anonim pisze:

  Odezwały się PIS-ory. Co ustawa dekomunizacyjna? To, że wojska radzieckie wyzwalały Pyrzyce, nie podlega dyskusji. Niestety historii nie zmienimy, choć widzę, że PiS-ory już się biorą za zmienianie! Szanujmy naszą historię i szanujmy ten nasz czołg!

  • MAX wyborca PiS pisze:

   wyzwalały ? od kogo i czego nazizmu .niemców a może po prostu je zajmowały ? i grabiły i gwałcili i my z tym wyzwalaniem nie mjeliśmy wiel wspólnego ba nie mieliśmy nic do gadania – proszę sobie wbić to sobie do głowy i uświadomić bo inaczej szybko dojdzie pan do wniosku że to były przedwojenne tereny RP albo Ruskich .

  • Anonim pisze:

   Setki milionów ludzi wymordowanych przez sowiecką swołocz-najwięcej w dziejach ludzkosci, a POpaprancy swoje….

  • Anonim pisze:

   Wapnia!Wejdź ty ďo tego ruskiego tanka i jedź do Moskwy.Jednego duraka mniej.

 16. pyrzyczanin pisze:

  Niech się wezmą za park Złotej Rybki bo to dalej wypas dla koni pana K
  PANI BURMISTRZ NIE REAGUJE A STRAŻ MIEJSKA RÓWNIEŻ ŻENADA!!!!

 17. Portowiec pisze:

  Odezwały się platfusy, może ty anonimie postawisz w tym miejscu Tygrysa, i zaprosisz Angelę:).

 18. Anonim pisze:

  Żadne platfusy, nie jestem za żadną partią, tylko wkurza mnie to PiSowskie sprzątanie historii! Niech się wezmą za komunistę Piotrowicza i innych pachołków komuny w swoich szeregach!

 19. Portowiec pisze:

  Jeśli nie jesteś za żadną partią, więc pewnie nie głosowałeś/aś w wyborach, więc po co się udzielasz?, jak dla mnie to zwykła hipokryzja:).

  • Anonim pisze:

   W przeciwieństwie do ciebie ja głosuje na człowieka a nie na partię, jaka za nim stoi i tym się różnimy. A udzielam się, bo takie mam prawo. Chyba, że twoi partyjni koledzy nam tego zabronią, bo PiS dąży do tego, by do Polski wróciła komuna!

 20. Portowiec pisze:

  Z tego co widzę, głosujesz jednak na partię. Mam nadzieję że będziesz beneficjentem nowej władzy, gdy ona nadejdzie (Petru da ci prezent na sześciu króli), teraz natomiast zajmij się zbiórką pieniędzy na niejakiego mateuszka, bo coś mu słabo idzie płacenie alimentów:).

  • Anonim pisze:

   Niech żyje PIS w końcu wzięli się za grube machloje a nie jak PO za małych, żeby przykryć swoje przekręty.

   • Anonim pisze:

    zgadzam się niech żyje PIS a sąd pyrzycki to dopiero przekręty tam robią powinni wszystkich sądziów wyje..ć

   • Anonim pisze:

    Grube przekręty to dopiero PiSiory robią! Pchają kupę milionów zł. w kabzę tego niby-zakonnika Rydzyka. Ciesz się póki możesz, bo niedługo będziesz piszczał cienkim głosikiem jak twoje pisiory porządzą jeszcze dłużej!

    • Anonim pisze:

     wszyscy byleby nie PO

    • Anonim pisze:

     Mniej koszernych i Michnika a więcej Rydzyka!
     POLSKA BĘDZIE WKRÓTCE POLSKĄ

    • Wincenty koleżka Aaaaddaasia pisze:

     „Piniędzy na 500+ nie ma i nie będzie” Pieniędze miały
     trafić do Bydgoszczu, a potem do Londyna, ale nie trafiły
     dlatego art. 7.
     Platformie obłudy,ogłupiania i okradania życzę w Nowym Roku zjazdu po równi pochyłej do poziomu 00

 21. Anonim pisze:

  Pyrzyczanie, 😘💃🕺🏻 Szczęśliwego Nowego Roku 💃🕺🏻2018

  • Controlminnder pisze:

   Śledczy z Komendy Powiatowej w Pyrzycach wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej i BSW KGP W SZCZECINIE od prawie trzech lat próbują mnie doprowadzić do próby samobójczej. W tym celu wykorzystują sprzęt psychotroniczniczny. Wskutek oddziaływania fal mikrofalowych promieniowania jonizujacego powstały zmiany w moim organizmie. Bylem zastraszany I podrzegany do okreslonych zachowani, chodziło o wyciągnięcie informacji.Nie dalem sie zastraszyć i pisałem skargi. Sprawa była bandana przez Prokuraturę lecz z uwagi na brak dowodów postepowanie zostało umorzone. Policja zaprzeczyła posiadania tego sprzetu. Komendant dopuscil sie matactwa w sprawie sugerujac prokuratorowi ze nie posiada takiego sprzetu. Lecz Sprzęt ten był wielokrotnie wykorzystywany wobec moeszkanicow Pyrzyc. Robiono potajemnie spotkania na Komedzie gdzie ofiary były ośmieszanie przed cala publicznością, jest to tylko przykrywka „ty mówisz wszystko co wiesz a my robimy tak i nikt nic nie będzie wiedział ” Wiem ze na jednym z zebrani byli mieszkańcy ul. Krótkiej zebrania to blef by ofiary nie dochodziły swoich praw i nikt nie doniósł na funkcjonariuszy do Prokuratury dlatego były robione potajemnie po godzinach. Nie pozwoliłem sobie na takie zagrywki i zgłosiłem sprawę do Prokuratury lecz wszystko na nic gdyż sam nie mogę udowodnić ich działań. Poważnie uszkodzono mój organizm i nadal pozostają bezkarni. Proszę osoby które posiadają informacje dotyczące zebrani na komendzie o poinformowaniu o tym Prokuratury Rejonowej lub Okręgowej w formie elektronicznej, telefonicznej bądź osobiście podając sygnatury sprawy PR Ds 199.2016 i informując o zebraniach ze posiada się taka wiedzę i takie działania funkcjonariuszy miały miejsce. Z góry dziękuję i proszę o pomoc. Funkcjonariusze za pomocą sprzętu który wykorzystują doprowadzali także do samobójstw, nie jest tajemnicą ze układ nerwowy człowieka może być manipulowaniu przez pola elektromagnetyczne co dawało im anonimowość i bezkarność ale to już inna sprawa

   • Anonim pisze:

    Ty jesteś chyba czubek.

    • Controlminnder pisze:

     Nie, nie jestem.
     Posiadam pisma z KGP, a ponadto także nagrania osób potwierdzających ten proceder.
     Ciężko im się do dup… dobrać bo jeden kryje drugiego.
     Poszukuję większej liczby osób (świadków) którzy mają wiedze na ten temat by zrobić wielki porządek w województwie i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.