Radny Wroński: Likwidacja przedszkoli to poroniony pomysł!

         W poniedziałek w pyrzyckich przedszkolach publicznych odbyły się spotkania w związku z planowaną przez burmistrz Pyrzyc Marzenę Podzińską i jej urzędników likwidacją placówek w dotychczasowych lokalizacjach. Na spotkanie w przedszkolu przy ulicy Narutowicza przybyli także radni miejscy: Wojciech Łubiarz, Mariusz Majak, Jerzy Wroński i Mirosław Wyrodek a ze strony urzędu miejskiego wiceburmistrz Robert Betyna oraz kierownik oświaty Waldemar Kędziora. Rodzice dziwili się że na tak ważnym spotkaniu byli nieobecni radni wybrani w okręgach znajdujących się blisko przedszkola nr 3 czyli Dariusz Jagiełło, Waldemar Lemiesz i Krystyna Wilman a przede wszystkim dlaczego rodziców nie chciał wysłuchać przewodniczący rady miejskiej Paweł Chyt!

         Rodzice mieli wiele pytań do przedstawicieli urzędu odnośnie planowanych przez nich zmian w pyrzyckiej oświacie, na które najczęściej nie otrzymywali satysfakcjonujących odpowiedzi.

        Urzędnicy mówili, że przyczyną przeprowadzenia zmian w oświacie są oszczędności i chęć zapełnienia budynków szkolnych dziećmi. Wiceburmistrz Betyna stwierdził, że nie byłoby zmian gdyby Prezydent RP Andrzej Duda nie podpisał ustawy o likwidacji gimnazjów. Zebrani dziwili się, że akurat w Pyrzycach temat likwidacji gimnazjum najbardziej dotyka przedszkolaków. Kierownik Kędziora starał się natomiast przekonać, że jest niż demograficzny i dzieci jest coraz mniej, ale rodzice pytali dlaczego w takim razie w Pyrzycach jak grzyby po deszczu powstają nowe prywatne przedszkola?

         Rodzice nie uwierzyli w zapewnienia urzędników, że w szkole zostaną stworzone warunki nie gorsze niż dzieci mają obecnie. Wytknęli, że sześciolatki musiały iść do nieprzygotowanej na ich przyjęcie szkoły podstawowej. – Jeśli wtedy nic nie było zrobione to teraz będzie tak samo. – mówili. Bulwersujący też okazał się pomysł aby posiłki przygotowywane dotychczas w przedszkolnych kuchniach zastąpić cateringiem. Rodzice pytali Betynę i Kędziorę czy oni sami chcieliby codziennie jeść catering – urzędnicy nic nie odpowiedzieli!


reklama
      

         Im dłużej trwało spotkanie tym bardziej można było się przekonać jak „poronionym pomysłem”, według radnego Wrońskiego, są plany urzędników.

           Zebrani dziwili się skąd gmina weźmie pieniądze na przystosowanie szkół dla przedszkolaków skoro od wielu lat przedszkola nie dostają pieniędzy na remonty, które z własnych środków muszą wykonywać rodzice. Koszty przystosowania pomieszczeń w szkole podstawowej, wejście od ulicy Owocowej, na potrzeby przedszkolaków wg szacunków, które podał wiceburmistrz wyniosą 200 tys. zł. To stwierdzenie wzbudziło zdumienie wśród rodziców, którzy zdali sobie sprawę, że to śmiesznie niska kwota, wtedy Robert Betyna dodał, że to jest minimum 200 tys. złotych.

         Kierownik Waldemar Kędziora zaplątał się natomiast we własnych wyjaśnieniach na temat czasu trwania remontów. Najpierw stwierdził, że jest 1,5 roku czasu i to wystarczy. Po pytaniu czy mają zamiar natychmiast zacząć remont, pomimo, że póki co uczą się w tych pomieszczeniach uczniowie stwierdził, że remont może zacząć się od czerwca. Gdy R. Betyna powiedział, że obecnie nie ma pieniędzy w budżecie i będą dopiero w budżecie na 2018 rok, początek remontu „przesunął się” na czerwic 2018 roku! 2 miesiące wakacji 2018 roku wystarczą na remonty? Czy to jest poważne podejście do sprawy?

          Wiceburmistrz R. Betyna próbował załagodzić nastroje rodziców mówiąc, że zanim zmiany nastąpią to ich dzieci opuszczą już przedszkole i problem nie będzie ich dotyczył, ale rodzice nie pozwolili na taki sposób zamiecenia sprawy pod przysłowiowy dywan.

         Wygląda na to, że urzędnicy mają jeden pomysł na zmiany w oświacie i będą się go kurczowo trzymali. Nie mają planu „b”. Dobitnie tego dowiódł wiceburmistrz R. Betyna mówiąc żeby radni złożyli swój projekt. Zdumiony tym stwierdzeniem radny Mariusz Majak zapytał jak radni mają przygotować projekt w tydzień czasu nie mając żadnych danych i wcześniej nie wiedząc o planowanych zmianach w oświacie. W ogóle zarówno radni jak i mieszkańcy dziwili się w jaki sposób i w jakim tempie włodarze Pyrzyc chcą przeforsować swoje pomysły. Projekt uchwały ma być głosowany na sesji 26 stycznia, a spotkanie z radnymi ma być dopiero 19 stycznia, tydzień przed sesją. Rozmowy i spotkania organizują sami rodzice bo najwyraźniej władza o nich zapomniała.

           Radny Mirosław Wyrodek przypomniał, że zapewnienia o tym, że „będzie lepiej” padały już przy przenoszeniu Zakładu Usług Transportowych w struktury urzędu. Mimo zapewnień, że to tylko przeprowadzka, ZUT w następnym roku został zlikwidowany a ludzie stracili pracę. Podobnie może być z przedszkolami.

          Radny Jerzy Wroński bez ogródek podsumował spotkanie – To co ci panowie opowiadają to są kłamstwa! – przekonując, że zmiany są robione pod, mającą szczególne względu u burmistrzów Podzińskiej i Betyny, fundację ze Szczecina, która została, jak stwierdził radny, wygoniona z Barlinka, gdzie najpierw funkcjonowała za pieniądze unijne a potem domagała się pieniędzy od miasta na co burmistrz Barlinka się nie zgodził. Budynek po przedszkolu przy ulicy Zabytkowej miałby być dla niej łakomym kąskiem. – To jest poroniony pomysł – skwitował działania władz Pyrzyc w sprawie przedszkoli radny Wroński.

          Radny Wojciech Łubiarz zaprosił wszystkich obecnych na spotkanie radnych z burmistrzem Pyrzyc w sprawie planowanych zmian w pyrzyckiej oświacie, które ma się odbyć 19 stycznia o godz. 16:00 w Urzędzie Miejskim w Pyrzycach. – Chciałbym aby klub marionetek „Pracujmy razem” zaczął pracować samodzielnie – powiedział radny. Czy radni z klubu „ Pracujmy razem” popierającego burmistrz Marzenę Podzińską będą „umierać” za jedynie słuszną koncepcję zaproponowaną przez Betynę i Kędziorę? A może posłuchają apelu radnego Wojciecha Łubiarza.

oset

175 odpowiedzi na Radny Wroński: Likwidacja przedszkoli to poroniony pomysł!

 1. Anonim pisze:

  Zredukujmy liczbę urzędasów i przenieśmy urząd na Zabytkową.

 2. Anonim pisze:

  Reformatorzy, judasze, sprzedawczyki nie za swoje się bawią.

 3. Marioka pisze:

  Słyszeliście Betyna w radio same kłamstwa. Nie ma kasy, nic nie zrobią, wpuszcza dzieci do szkół, bo przecież jakoś to będzie

 4. Jeszcze mieszkanka pisze:

  Skoro nie ma pieniędzy, skąd się znajdą na stworzenie nowych miejsc w przedszkolach publicznych? Do tej pory władza nie była zainteresowana tematem. Kolejny argument „pod publiczkę”! Rodzice, którzy nie dostali się do „publiczniaków”, a nie stać ich na prywatne, dowożą dzieci do Oddziałów przedszkolnych na wsiach.Zobaczcie ile prywatnych przedszkoli jest w Pyrzycach.
  Zapotrzebowanie zawsze było, ale władze nie były zainteresowane tematem, w końcu to obciążenie dla budżetu. Budynek gimnazjum można ratować na inne sposoby, np. przenieść tam OPS, ewentualnie wynająć pomieszczenia. Jest mnóstwo innych rozwiązań, może jakaś dochodowa działalność, którą zainicjują władze. Jak widac pomysłów im nie brak. Panie Burmistrzu, (pozwolę sparafrazować sobie Pańskie słowa) wystarczy się otworzyć na zmiany i nie bać się! Chcecie zmieniać Świat? Zacznijcie od siebie…
  Gdzie jest strefa ekonomiczna obiecywana przed wyborami, gdzie miejsca pracy? Mieszkańcy Pyrzyc dojeżdżają po 100 km. dziennie do pracy, albo więcej. Mają komfort psychiczny, że ich pociechy pozostają w miejscach do tego przystosowanych. Nie chcemy Waszych rewolucji, chcemy w spokoju życ i pracować. Rodzice małych dzieci nie wyjeżdżają, bo trzymają ich więzi rodzinne, pomocne przy trudzie wychowania dzieci. Nic więcej, gdzie się podziali młodzi, siła napędowa tego miasta? Pozostają tylko Ci z dobrymi koneksjami i dobrze urodzeni, w rodzinnych biznesach. Wielu inteligentych odpływa, nie mają perspektyw, zero rozwoju. Względy sentymetalne to za mało… W tym mieście jednak pozostaję (raczej niedługo) i tu płacę podatki i wydaję zarobione ciężko pieniądze, więc proszę władzę o liczenie się z moim zdaniem. To nie jest prywatny folwark!!!

 5. Ta pisze:

  A może zlikwidować straż miejska? Szukają oszczędności

 6. Anonim pisze:

  Podzińska wydaje 70 tys złotych na jakiś monitoring i tu nie widzą możliwości oszczędzenia a na dzieciach chcą oszczędzać!

 7. Furioza pisze:

  Powtórzę to tutaj co pisałam pod innym artykułem jakie były propozycje na zebraniu:
  Od kilkunastu godzin nie opuszcza mnie widok zdziwionych panów Betyny i Kędziory tym, że my rodzice dzieci, które obecnie uczęszczają do tych przedszkoli w ogóle przejmujemy się perspektywą przeniesienia przedszkoli do szkół bo nas to przecież nie dotyczy, bo większość obecnych przedszkolaków już opuści przedszkole a grupy obecnie najmłodszych w 3/4 we wrześniu 2018r czyli w założeniu w czasie przenosin będą szły do zerówki więc o co nam głupim rodzicom chodzi…
  Do nich nie dociera fakt, że to przecież bulwersuje ludzi nie tylko jako rodziców i nie tylko rodziców ale zwyczajnie ludzi jako mieszkańców Pyrzyc, którzy nie mogą pogodzić się z tym, że coś co powstawało latami i jest dobre chce zostać zniweczone!
  Na Poznańską zostaje również przeniesione Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego z budynku na Rejtana, więc będą, dodatkowe klasy, trzeba będzie utworzyć miejsce dla tworzonych klas 7 a już dzieci uczą się na zmiany bo brak klas i muszą się nimi dzielić. I jeszcze dzieci przedszkolne- na Poznańskiej jest planowane otwarcie 7 oddziałów dla małych dzieci!
  To jest nie do przyjęcia. A na propozycję przeniesienia szkoły muzycznej na Poznańską w której zajęcia odbywają się popołudniu i jaka byłaby to oszczędność to nie bo… nie i żadnych konkretnych powodów dlaczego nie. Dalej- na propozycję przeniesienia tam w takim razie biur OPS do budynku z wejściem od Owocowej gdzie przecież wszystko będzie odrębne w ich mniemaniu to też nie i oburzenie konkretny na taki pomysł. A dlaczego nie? Dałoby to oszczędności jakie teraz gmina musi płacić miesięcznie za wynajem pomieszczeń jakie zajmuje na parterze ratusza, bo parter własnością gminy nie jest. W wielu miejscowościach OPS-y mieszczą się placówkach szkolnych bądź ich pobliżu. Ale nie bo- nie.
  I weź tu gadaj z betonem :/
  W czwartek trafią do radnych petycje wraz z podpisami ludzi, którzy nie zgadzają się na to co jest proponowane, zapoznają się i zobaczymy kto jest dla wyborcy a kto dla słupa…
  Panie Betyna- jesteś pan mega kłamca!

 8. Annim pisze:

  Jak szukają oszczędności, to niech ZACZNĄ OD SIEBIE I SWOICH PENSJI. Sobie niech korytko przykruca!!!!

 9. Piotr pisze:

  Straż Miejską zlikwidować i Monitoring i kasa będzie!!

 10. anonim pisze:

  Ludu słuchaj!!!!!!!! Pani Burmistrz bardzo dobrze robi. Pani Burmistrz ma koncepcje na jeszcze jeden kibelek w Pyrzycach a na to pieniążki są potrzebne!!!!!! Brawo Pani Burmistrz znowu o Pani głośno!!!!!!!!! Wstyd!!!!!

 11. Rozsądny obywatel pisze:

  Przyjemnie się bierze od państwa 500+, a niestety finanse publiczne nie są z gumy, potrzeba jakichś oszczędności w końcu! Dzieci nie będą miały gorszych warunków niż dotychczas.

  • Ta pisze:

   Weź się nie odzywaj, nie mam 500 plus moje dziecko idzie do pierwszej klasy. Szkoda mi tego budynku na zmarnowanie. Wszystko chcą wysprzedac?????

  • KUR pisze:

   Oszczędności, wystarczy maksymalnie przenieść gminę do internetu i już połowa ratusza będzie wolna, sesje rady Miasta przenieść do OSIR lub sala gimnastyczna w szkole i jest pomieszczenie dla OPS, możliwości wiele, tylko w Gminie gamonie i lenie.

 12. Anonim pisze:

  A może strach obleciał prywatne przedszkola , bo dla nich będzie to konkurencja , przecież powstanie co najmniej 80 nowych miejsc w przedszkolach publicznych?

  • Anonim pisze:

   Jaką masz pewność, że rodzice dadzą dzieci do molochów. Na zebraniu rodzic zapytał betyne i kendziore: co z ich planem, gdy rodzice nie dadzą dzieci? I było wielkie YYYYYYYYYYYYYYYYY. Bo co bo za darmo? jakie to darmo jak rodzice sale maluję łazienki robią itp? Niepubliczne czesne pobierają, bo im gmina subwencję w 25% obcina (można by powiedzieć, że ich na te 25% skubie) Za to są dodatkowe zajęcia itp.

 13. KUR pisze:

  KIBEL 2 NA 2 I MUSZLA POSTAWILI ZA 120 TYS ZŁ A PRZEDSZKOLE MA BYĆ ZA 200 TYS ZŁ, CZY ONI MAJĄ WAŻNE BADANIA, OBOWIĄZKOWO PRZEŚWIETLIĆ IM GŁOWY, ZAPEWNE JEST PUSTKA I TO BEZ EHA!!!

 14. gooodwis pisze:

  To jak wyszło spotkanie w przedszkolu nr 4 podobno Pani Radna zdołała przekonać rodziców na przeniesienie. Zdecydował czynnik ekonomiczny.

 15. Anonim pisze:

  Straz miejska zlikwidowac a nie za przedszkola sie brac

 16. sylwia pisze:

  a ja mysle, że należy zacząć od ustalenia kto tutaj tak ładnie pisze…szkoda tylko, że anonimowo

 17. sylwia pisze:

  nic wam sie nie podoba, barany z PRL. Jedzcie do duzych miast, zobaczcie jak się zarządza, jak funkcjonują szkoły i przedszkola, nauczyliście się tylko strajkować, podpisy zbierać, itp…
  Bardzo dobrze pani burmistry, tak trzymaj.

  • Ok pisze:

   Wszystkie miasta się rozwijają tylko nie nasze. Są miejsca pracy, a u nas co szkoła i Becker!@!!!!!! Posłuchajcie na ta inwestycje nie ma kasy. Wszystko spadnie na dyrektorów szkół i nauczycieli. tak samo było z 6-latkami, nic nie było w szkole i nie ma nadal bo gmina nie ma kasy. Ok możemy się przenieść gdy wszystko będzie gotowe na przyjęcie dzieci. Sale, toalety, kuchnia, plac zabaw.

   • sylwia pisze:

    a czy ktos powiedział, że dzieci nie będa tego miały?
    czy ktoś słuchał ze zrozumieniem burmistrza?
    uważam, że bardziej kadra przedszkoli nakręciłą atmosferę niż sami rodzice, teraz nauczyciele moga być bardziej na świeczniku i trzeba będzie się przyłożyć do pracy a nie opierd@lać się

    • Misia pisze:

     Żaden nauczyciel się nie obija:-) każdy pracuje ciężko, widać to po efektach.Nie można było słuchac burmistrza, bo on nie miał zwyczajnie nic do powiedzenia, rodzice go zjedli!!!!!

    • Anonim pisze:

     Milcz szujo!

    • Zbulwersowany pisze:

     Pani Sylwio ciężko było słuchać kogoś kto kompletnie nie jest przygotowany do rozmowy ma tylko wizje i żadnych faktów, ani jednej konkretnej odpowiedzi. Przepraszam jedna że od 1 września 2018r przedszkole ma znajdować się na ulicy Poznańskiej. Nie uważa pani że to jest jawna kpina z rodziców którzy również byli ich wyborcami.

     • Zbulwersowany pisze:

      i niech Pani powie swoim przełożonym zeby wzieli sie do roboty a nie tak jak ładnie Pani napisała niech się nie opierd@lają. Przekaże im również Pani że kolesiostwa i układów już nie będziemy tolerować. A w pewnej hurtowni już wynegocjowałem dobre rabaty na taczki aby łatwiej było was wywieźć

  • Furioza pisze:

   Barany? No proszę jaka kulturwa…

  • Jara pisze:

   Baran to ci na chrzcie mieli dać,ale ksiądz się nie zgodził

  • Zbulwersowany pisze:

   Pani Sylwo przebywam w dużych miastach i to bliższych i to dalszych i niech mi Pani wierzy niektórzy znają Pyrzyce tylko z działań władzy. I nie są to wcale miłe rzeczy dla mnie jako pyrzuczanina. A obraz naszych Pyrzyc stworzyliście wy rządzący

  • Anonim pisze:

   Baran z PRLu to cie kobieto spłodził jesli juz

  • Anonim pisze:

   Z tego co wiem znam mnieszjsze miasta np.mysliborz tam nie ma żadnego prywatnego przedszkola i strefa ekonomiczna wieksza

 18. Anonim pisze:

  Internauci słuchanie ze zrozumieniem jest bardzo ważne. Czy likwidowane są przedszkola ????? panie pracujące w tych placówkach nadal będą pracowały.

  Najważniejsze jest zabezpieczenie sie, żeby budynki po przedszkolach nie były przekazane na działalność oświatową szeroko rozumianą np. żeby fundacja tlen promocja postem lub inna nie otrzymały tych budynków na cele oświatowe. Po drugie nie mówi sie o przeznaczeniu tych budynków, i to jest najbardziej dziwne……

  • Anonim pisze:

   Bla bla blaaa, pierdzielenie… wiadomo, że rodzina urzędasów będzie projekt wspierać, więc ten komentarz nie ma żadnego sensu- śmieszy mnie naiwność takich osób- nooo, wcale nie widać, że jakieś powiązania z Kliczką są :]

 19. sylwia pisze:

  dokładnie – uważam, że tytuł „likwidacja przedszkoli” jest wielce nietrafny. Przedszkola nadal będa tylko w innym miejscu, a kiedyś podziekujecie – jak ktoś oczywiście potrafi sie przyznać do błędu oczywiście – że to było najlepsze rozwiązanie i teraz nasze dzieci mają super warunki.

  • Ok pisze:

   Kobieto-zamilcz!!!!!

   • Anonim pisze:

    Dlaczego , ta kobieta ma milczeć. Pytanie… ile będzie kosztowała modernizacja – termomodernizacja w/w placówek, przystosowanie do najnowszych przepisów przeciw pożarowych a także do wymogów współczesnego świata. Nie które osoby krzyczą, ale za chwilę wasze dzieci przejdą do klasy pierwszej szkoły podstawowej.
    Czy dobrze wyposażone oddziały szklono – przedszkolne. Należy pamiętać że czas remontów we własnym zakresie powoli się kończy.
    Szanowni internauci , może czas najwyższy na jakość kształcenia od przedszkola do końca pobierania nauki przez nasze dzieci. Wszyscy sie uczymy.Tylko nie pozwólmy żeby w nowo powstałych placówkach traktowano nas jako podmiot ale z szacunkiem i powagą. Tak żeby w każdej placówce w gminie były odpowiednie warunki nauki i zajęć. Jeżeli w szkołach miejskich będzie np 20 uczniów to taka liczba powinna być również w szkołach wiejskich.
    A nie jak jest teraz: Pyrzyce 25 osób w klasie a w klasach wiejskich 10 – 15 . Czy to jest ekonomia, a może są równi i równiejsi.. Nasuwa eis wiele pytań na które nigdy nie dostaniemy odpowiedzi.A radni będą zachowywać się jak struś”głowa w piasek”.

    • Anonim pisze:

     A ile włożyli rodzice przedszkolaków remonty klas, budowa placu zabaw na Zabytkowej i wiele innych zakupów i prac. Dlaczego teraz jak te fałszywe hieny chcecie zniszczyć.

  • Ech pisze:

   Za co dziękować, za to że chcecie zlikwidować coś co dobrze funkcjonuje?????Ile było przedszkoli w Pyrzycach, i gdzie one są???

   • sylwia pisze:

    oczywiście, lepiej zostawić budynek gimnazjum po termomodernizacji niech niszczeje…to jest ta dobra zmiana PiS.
    Nie będę milczec mam prawo do swojego zdania, tak samo jak Wy (raczej obstawiam, że jest to jedna, dwie, góra trzy osoby zmieniające tylko nick) bo styl pisania jest na poziomie wlasnie tych przedszkoli…

    • Anonim pisze:

     Twój też nie odbiega od tegoż poziomu ha,ha!

    • Anonim pisze:

     W budynku po gimnazjum będzie podstawówka tak jak za dawnych dobrych PRL-skich czasów. Mam nadzieje, że powróci dawny patron szkoły Jan Henryk Dąbrowski!

    • Ta pisze:

     Droga Sylwio! Nas, Rodziców, Babć, dziadków i pozostałych członków rodziny jest bardzo, ale to bardzo wielu:) nawet nie wiesz jak potrafimy My mieszkańcy się zmobilizować:)))

     • sylwia pisze:

      o tak, wiem…znam Was od urodzenia (mojego oczywiscie);)Znam wiele mam, których dzieci chodzą do pzredszkola i wiem, że ich jedynym argumentem jest wymuszenie krzykiem i widzę, że teraz też rodzi się podobna sytuacja.
      Drodzy rodzice, ja nie jestem waszym wrogiem, tylko zacznijcie rozmawiać z Burmistrzem ale spokojnie i merytorycznie. Podpisy nic nie dadzą, nie ma takiego przepisu prawa, który by uzależniał decyzje organu od zbieranych podpisów…

      • Ta pisze:

       Większość z nas to ludzie wykształceni, znamy się na przepisach. Nikt nie będzie z nas robił wala. A Wy urzędnicy macie nas za polglowkow.

      • Anonim pisze:

       Bo zadbano o to, aby takiego zapisu nie było. Skończcie robić z ludzi debili. Przed wyborami wszyscy dla was są ważni, bo liczą się ich głosy, po wyborach wychodzi prawda wypowiadana mało płynnym głosem „wybrańców Narodu”.

      • Elemylajty pisze:

       Jest przepis prawa – referendum, mówi to Pani cokolwiek?

      • KKK pisze:

       To fakt!Nie ma przepisu, który uzależniał by decyzje organu od zebranych przepisów ale – radni i burmistrz są wybierani w wyborach.Tak więc wyborcy mają wpływ na to kto w najbliższych wyborach przejdzie a kto przepadnie. Pozostaje jeszcze referendum, a tu przepisy już są.

      • exel pisze:

       pani sylwio ktos tom burmistrzowom wybral iktos moze odwolac troche pokory

    • Anonim pisze:

     Twoje zdanie właśnie jest brakiem zdania! Wykonujesz polecenia? Od kiedy to budynek jest większą wartością od człowieka? Gdzie ty, kobieto bez serca, pobierałaś nauki? Na pewno etap przedszkolny cię ominął. Tam dopiero uczą szacunku do człowieka! Brakuje ci podstaw-przykre.

     • sylwia pisze:

      Nie wykonuje żadnych poleceń i prosze mnie nie identyfikować po tym, ze pracuje w Urzedzie, bo NIE PRACUJE..moim pracodawca nie jest Brmistrz Pyrzyc. A dobro dziecka jest waroscią najwyższą, i jestem przekonana, że za jakiś czas zrozumiecie szanowni Rodzice, ze Wasze obawy były nieuzasadnione

      • Anonim pisze:

       Teraz jest idealnie! Obawy nasze są jak najbardziej uzasadnione, bo wiemy o co walczymy. I proszę nie pisać, że pani wie, co jest dla naszych dzieci najlepsze! I proszę pamiętać- lepsze jest wrogiem DOBREGO!

      • Anonim pisze:

       Przyjdź na spotkanie w czwartek i tam przedstaw swoje zdanie.

      • Anonim pisze:

       DO PANI NIEJAKIEJ SYLWII: Niech się Pani przyzna, że jest Pani z ekipy pani Burmistrz- nikt normalny o zdrowych zmysłach nie pisałby takich komentarzy, a widać, że ma Pani w tym jakiś duży interes i zero wiedzy na temat rozwoju dzieci w tym wieku- wypowiada się Pani na temat, o którym nie ma Pani zielonego pojęcia. Próbuje Pani nieporadnie bronić pomysłu Pani kolegów. Niech sobie Pani wyobrazi trzylatka, w wielkim gmaszysku gimnazjalnym i świetny plac zabaw z towarzystwem pijącym piwko w pobliżu tego miejsca, od strony Biedronki.

  • Anonim pisze:

   Jakim najlepszym? Idealne budynki, budowane z przeznaczenia dla dzieci są czymś nieodpowiednim dla nich?! Paranoja! Przestań szczuć trollu z urzędu i tak nie osiągniesz tego, co masz na celu!

  • Mieszkanka Pyrzyc pisze:

   Pani Sylwia chyba trzyma z głupia Podzinska. Najlepiej Panią Burmistrz odwołać – niech zabiera dupsko i zasuwa do swojej wiochy.

  • Furioza pisze:

   To jest LIKWIDACJA- przestaną istnieć dwie dobre placówki w dotychczasowej formie i żadne przenosiny tego nie zmienią coś co jest i tego nie będzie zostanie zaprzepaszczone a przeniesione to będą dzieci jak sprzęty, którymi dla niektórych się stały…

  • Anonim pisze:

   Jadźka przestań się tłumaczyć! Zasuwaj do Brzeska na zachodni brzeg Jordanu! I zabierz redaktora z Lipian z sobą!

  • Zbulwersowany pisze:

   Cały czas czekam kiedy Pani i Pan wraz z z Kierownikiem oświaty przyznają sie do błędu

  • gooodwis pisze:

   Gratuluję, chyba nie ma Pani dzieci w wieku przedszkolnym, które będą się bawić na wspólnym korytarzu z 6-8 klasistami. Tak na marginesie to proponuje przedstawić projekty przebudowy i wizualizacje, a nie przedstawiać mgliste mrzonki, że tak będzie lepiej.

   • mami pisze:

    ludu, nie ma żadnych projektów, wizualizacji na papierze i nie będzie; to są grubasne pieniądze, a przedszkola rozwieją się jak wiatr po lesie; obiecanki cacanki, a …… szkoda tylko maluchów!

 20. Witek pisze:

  Po jaka cholerę buduja znowu mieszkania socjalne po PKP???? Ile tych mieszkań do cholery, i za jakie pieniadze

 21. Misia pisze:

  Nikt nas rodziców nie pytał o zdanie, a teraz jak się w7ydało pani burmistrz nas zaprasza w czwartek, no jaja

 22. Demokrata pisze:

  Możecie podziękować DOBREJ ZMIANIE . Wy Wyborcy PiSu.

 23. mieszkaniec pisze:

  Mam już dzieci w szkole ale swoimi rękoma wraz z innymi rodzicami robiliśmy plac zabaw w przedszkolu na Zabytkowej. Jestem ogromnie przeciwny temu co pani burmistrz robi. Czy ktoś pomyślał,żeby zaprosić TVN 24.

 24. Anonim pisze:

  Chyba ciemnie a nie jaśnie.

 25. Anonim pisze:

  Przewodniczący Rady Miejskiej nie chciał wysłuchać rodziców likwidowanych przedszkoli, a jak miał to zrobić przecież wszystkie kobiety są większe od niego. Powiedzcie jak miał to zrobić!

 26. JMO GMO MPO pisze:

  hahahahahahahah razem dla pyrzyc i inne bzdury , stołki kurde stołki , gdzie ta wasza wyrocznia Tygodnik Pyrzycki , Redaktor Ćwikliński , Puls Powiatu . Barany się karmi a potem strzyże , i nadszedł ten czas

 27. Anonim pisze:

  Oglądałem wypowiedź pyrzyckiego misiewicza Roberta Betyny nawet się wypowiedzieć nie potrafi przydupas niepieralskiego. O jakich ten pyrzycki misiewicz warunkach mówił. Aż się ślina sama zbiera do na….cia w twarz.

 28. al bundy pisze:

  Pani piotrowska juz ostrzy sobie eby na nowe przedszkole bo w piwnicy rady nie daje ze swoim zlobkiem. Pewnie beda chcieli sprzedac ponizej 30 000 euro zeby ominac ustawe o zamowieniach publicznych i zrobic z zapytania o cene. Na szczescie znam sie na rzeczy i zebym mial pasc to walek nie przejdzie.

 29. Anonim pisze:

  A teraz zwrot do ekipy, która wymyśliła ten idiotyczny pomysł : zapamiętajcie, że przy najbliższych wyborach nie macie u nas szans !!!!! Kto na was głosował?!!! Chyba sami na siebie nawzajem!!! HAHAHA

 30. Kasia pisze:

  Wstydzę się, że głosowałam na Podzińską, na pewno to był pierwszy i ostatni raz…Straciła wiele głosów nie tylko rodziców, dziadków, ale również mieszkańców zupełnie nie związanych z tym tematem. Radni i tak zagłosują tak jak ona im karze niestety. Jeżeli ta uchwała przejdzie na sesji to i tak realizacja jej nastąpi na pewno nie podczas trwania kadencji burmistrz i radnych bo to jest ich wyrok i koniec. Być może władza, która będzie po nich tego nie zrobi będzie miała lepszy pomysł na „oszczędności”

 31. Kazik pisze:

  Mam jedno pytanie: DLACZEGO NOWA REFORMA DOTYCZY TYLKO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI W PYRZYCACH????A włąsciwie szkoły. Dlaczego nie dotyczy sszkół w całej gminie? Szkoła Podstawowa z OI dostaje największa subwencję, i to ona UTRZYMUJE szkoły w gminie. W szkole wiejskiej po 5-oro uczniów w klasie, a w w Pyrzycach ponad 20!!!!! Zero wsparcia finansowego ze strony gminy. Czego nie kupia rodzice: tablice multimedialne i inne pomoce to nie ma na nic!!!! Nauczyciele kupuja wiele rzeczy za swoje pieniadze!!!! Tak nie może być. Reforma powinna dotyczyc wszystkich. A okzauje sie,że dotyczy najmłodszych-przedszkolaków.

 32. Al bandi pisze:

  Śmieszy mnie jak pani burmistrz wysłała swoich pacholkow do szkół żeby pomiary robili. Wszyscy pracują aby chronić jej dupe i udowodnić że mają konkretne rozwiązania

 33. Anonim pisze:

  Po co te kołomyje? Prędzej czy później, historia zatoczy koło i w Pyrzycach powstanie Zbiorcza Szkoła Gminna…

 34. Anonim pisze:

  Ale Ta władza kręci i wciska ludziom kit! Rzekomo chcą ratować budynek gimnazjum, a wyprowadzają szkołę sportową. 5 lat była na Rejtana, a teraz ma być na Poznańskiej…
  Sami zadecydowali o wszystkim. Zlekceważyli radnych, którzy ośmielają się mieć swoje zdanie i mieszkańców – podatników, którzy ich utrzymują…

 35. Anonim pisze:

  Ale zapytajcie dyrektora gimnazjum sportowego czyja to decyzja, a nie od razu że władza gminna…..

  • Anonim pisze:

   A to ciekawe! Dyrektor sportowy ma prawo decydować? A dyrektorki przedszkoli i szkół nie? Czy ktoś inny może przeskoczyć lokalną władzę?

 36. DOBRA ZMIANA pisze:

  Może przy okazji DOBREJ REFORMY ktoś pomyśli o młodych nauczycielach: harują bez poważania, choćby dobrego słowa i na śmieciowych umowach, przedłużanych w nieskończoność. Odwalają czarną robotę za całą szkołę i to wszystko w imię szeroko rozumianego ” rozwoju zawodowego” za marne pieniądze. W tym czasie staaaaarsze koleżeństwo pierdzi w stołek i odcina kupony od stażu pracy. W dodatku ze słowami: młode są to niech robią. W czasie kiedy stażyści i kontraktowi urabiają się po pachy emeryci wygryzają ich z etatów, nadgodzin, dodatków czy nagród. A przy tym jak gardzą tym młodym, któremu się jeszcze chce coś zrobić.. O jaka ambitna, jaka nadgorliwa, podlizuje się itp.
  Jeżeli emeryci będą wiecznie zatrudniani to młodzi nigdy nie zarobią na rodzinę, dom ……

 37. Anonim pisze:

  Ograła was, ……. buraki :))

 38. Anonim pisze:

  Jak ograła ? rodzice dzieci przedszkolnych powiedzieli NIE za przeniesieniem i bez przedstawienia własnej propozycji. Będzie Tak przedszkola zostaną powstanie jedna szkoła podstawowa na Poznańskiej z 900 dziećmi I NAUKĄ DO GODZ. 17.00 budynek przy gimnazjum pusty nauczyciele częśc dostanie prace na Poznańskiej Cała obsługa z Gimnazjum na bruk Może na rejtana przeniosą szkołę muzyczną BA TAM MOŻNA ZROBIĆ SALĘ KONCERTOWĄ DLA SZKOŁY MUZYCZNEJ. zatrudnią nauczycieli z poza Pyrzyc MUZYKÓW specjalistów BRAWO RODZICE WYGRALIŚCIE TAK TRZYMAC !!!
  Brawo Panowie radni super mamy sukces wygraliśmy.

  • Anonim pisze:

   nie kłam

  • KUR pisze:

   KTO ŚTY QQ JESTEŚ ta władza, co by tak uczyniła, jak żeś nakrzyczał szybciej zakończy rządy niż myśli, są w Pyrzycach takie pokłady złości, jak wybuchną, to Ratusz zmiotą!!!

  • Anonim pisze:

   więc ważni są nauczyciele a dzieci na bruk brawo rozumowania

   • KUR pisze:

    Były dwie szkoły i dwa przedszkola publiczne i tak ma zostać, bo ten układ jest najlepszy dla dzieci i rodziców. Oszczędności szukajcie w ratuszu, zwalnia się bezprawnie ludzi po linii partyjnej i płaci się odszkodowania i odprawy, stawia się śmieszne „WITACZE” na granicach miasta za 100tys zł. śmieszny kibel za 120tys zł, ogrodzenia trawnika za 30tys…. lista jest długa, zatrudnia się ludzi bez wiedzy merytorycznej i płaci sowicie. Od wielu lat brak ludzi charakterem w Pyrzyckiej polityce.

  • Anonim pisze:

   Ograła was w tym sensie, że przez 1.5h studziła emocje przybyłych mieszkańców prezentujàc im nic nie wnoszące do sprawy tabelki i wykresy, następnie sama sobie zadawała pytania i na nie odpowiadała. Zapewiła, że nie działa na żecz stowarzyszenia, dobrze wiedząc, że Wroński miał na myśli fundację ze Szczecina – Więc jaja sobie robiła. Następnie zaatakowała łuszczyka i wspomniała o błędzie sprzedaży dołu ratusza. Dopytywanie się mieszkańców przez 15 razy czy faktycznie nie chcą tej durnej reformy w momencie gdy miała na biurku 2800 podpisów i namawianie ich by głośno skandowali było kolejnym robieniem sobie jaj z ludzi. Kiedy ludzie kolejny raz skandowali ona zakrywała się mikrofonem i rękà bo aż się ze śmiechu zanosiła. Nie powiedziała, że swojej koncepcji nie przepchnie, powiedziała jedynie że przyjmuje stanowisko mieszkańców do wiadomości.! Piotrowska też celowo przez godzinę mówiła nie na temat. Czasu jest mało więc pozwoli się kłucić na temat reformy, a później powie , że innej opcji radni nie wypracowali i 31.01 na sesję wejdzie ta uchwała lub nieznacznie zmieniona. Przypominam, że podzińska min. raz w miesiącu jedzie do siedziby fundacji TPP (delegacja) oraz przypominam, że gmina ma podpisany list intencyjny z fundacją Tpp z którego wynikają obowiązki współpracy i udzielania wsparcia na terenie gminy Pyrzyce.TAK stoważyszenia nie wspiera , mówiła to w szyderczy sposób, bo FUNDACJA to nie stowarzyszenie. Tak was wykiwała.!

 39. Anonim pisze:

  można oszczędności poszukać gdzie indziej i zostawić wszystko jak było i przedszkola i szkoły ,nigdzie w ustawie nie ma zapisane że trzeba przenosić przedszkola tylko że trzeba zlikwidować gimnazja,więc przekształcić wystarczy gimnazja w podstawówkę i wtedy będą wszyscy zadowoleni poza naszymi władzami bo im kasy nie starczy na podwyżki i trzynastki

  • elemelek pisze:

   OBWIESZCZENIE
   MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
   z dnia 16 grudnia 2016 r.
   w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym
   dla pracowników jednostek sfery budżetowej
   widać, że ktoś nigdy nie pracował

 40. Anonim pisze:

  Szkola w Okunicy 50 dzieci dyrektor-szkoła w mielęcinie to samo -dyrektor w Brzesku nie wiele więcej też dyrektor a kasę mają niemałą’.

 41. Anonim pisze:

  Burmistrzowa wcale się nie wycofała ze swojego pomysły. Te podpisy trzeba było zbierać pod odwołaniem burmistrzowej i całej rady gminy.

 42. Nika pisze:

  Do boju rodzice, do boju !!! Za daleko już to zaszło, żeby odpuścić. RAZEM możemy wiele. Rada Gminy „bezpłciowa”, niemowy, bojące się spojrzeć w oczy wczorajszym uczestnikom spotkania. Panie Majak i Wroński, Pani Dyrektor Litwic, dziękujemy za wsparcie. Pospolite ruszenie nadchodzi……

 43. Anonim pisze:

  Wyłożyła się na przedszkolach ha jaja. Kto zadziera z takim elektoratem i w takim temacie. Jaki ruch nie zrobi to i tak już koniec. Jak ustąpi to ją zlekceważą jak pójdzie w zaparte to ją znienawidzą jak poprzednika. Jedyny atut tej władzy to brak kontrkandydata. Ale to nie problem

 44. Anonim pisze:

  Radny Wyrodek na burmistrza

 45. mieszkaniec pisze:

  Do referendum wystarczy pięć osób zamieszkałych w Pyrzycach,powinni powiadomić podzińską o referendum podać przyczynę swojej decyzji pisemnie ją o tym powiadomić,oraz komisarza wyborczego,po tym fakcie powiadomic mieszkańców i zebrać w ciągu 60 ciu dni minimum 10 % osób uprawnionych do głosowania w gminie i taki wniosek przekazać komisarzowi wyborczemu i komisarz wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum w ciągu 50 ciu dni ot i cała polityka a głosów mamy ponad 10% WIĘC WYSTARCZY PIĘĆ OSÓB, A NIE JAKAŚ RADA GMINY I JEJ POPARCIE POMYŚLCIE O TYM TO JEST ARGUMENT W NASZYCH RĘKACH NA PONIEDZIAŁEK

 46. mieszkaniec pisze:

  a to przykłady Tadeusz Wrona został odwołany ze stanowiska prezydenta miasta Częstochowy 15 listopada 2009 r. Przeciwko jego rządom głosowało 94 procent uprawnionych. Zarzucano mu m.in. prowadzenie polityki nadmiernie uwzględniającej interesy Jasnej Góry oraz nietrafione inwestycje,” co w konsekwencji miało zadłużyć miasto.
  Jerzy Kropiwnicki został odwołany ze stanowiska prezydenta miasta Łodzi 17 stycznia 2010 r. Za odwołaniem było ponad 95 procent głosujących. Kropiwnickiemu zarzucano, że jego rządy ośmieszają miasto i doprowadziły m.in. do: fatalnego stanu ulic i chaosu komunikacyjnego.

 47. SKANDAL !! i CHAMSTWO !! pisze:

  Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej Panu Rabiedze głos odebrano podczas wypowiedzi na dzisiejszym spotkaniu. Już wtedy, gdy komendant chwalił dyrektorkę przedszkola nr 4 za rzetelność v-cek betyna próbował przerywać wypowiedź. A gdy komendant dodatkowo oświadczył że nie da pozytywnej opini dla żłobko-przedszkola na rejtana w budynku gimnazjum to beszczelnie Jagieło (podpuszczona przez vicka wel księciunia) odebrał mu głos. Chamstwo !!!! W piątek idziemy na bal noworoczny do DALLa posłuchać o sukcesach księżniczki.

 48. emma pisze:

  NIE Zapomnijmy o TACZKACH im więcej tym lepiej !!! Wstyd takim zachowaniem udowodniła świta księżniczki że tylko koryto się liczy !!! PIĄTEK DO DALLA RUSZAMY…..

 49. :) pisze:

  Spotkanie jest w Nowielinie w domu weselnym Gregory , nie w Dallu.

 50. gienio pisze:

  Pan Radny Wroński to jest dopiero poroniony pomysł Wyborców.

 51. Mają PDK, ale NIE, odbędzie się: pisze:

  BAL NOWOROCZNY u Gregora w Nowielinie!! Dalej od Pyrzyc, gawiedzi nie będzie, więc spokojnie będzie można poopowiadać o sukcesach minionego roku w zacnym gronie przychylnych zwolenników (niewolników). O kiblu za 115tyśzł, o monitoringu za ponad 70tyśzł, o płatnych ogłoszeniach w Pulsiepowiatu i płatnych planszach reklamowych na tvkaura, o podwyżkach i nagrodach sobie wypłaconych, wykupionych terenach po ogródkach działkowych w fosie, o kosztownych audytach, o nowym włoskim mieście partnerskim i wycieczkach z tym związanych, o nowo tworzonym za 800tyśzł żłobku w piwnicy, i pewnie jeszcze o wielu innych zbędnych osiągnięciach będą mieli okazję w godzinach pracy (12:00) posłuchać wierni pracownicy, sołtysi, dyrektorzy, prezesi, kierownicy w tym zasłużony kierownik obory, radni z klubu marionetek oraz radna niemowa itd. Wszyscy pojedzą, popiją, kasa się rozejdzie, a inwestycji w przedszkole nr 3 i 4 jak nie było tak i nie będzie. Dobranoc.

 52. Ela pisze:

  Oglądałam na aurze czwartkowe spotkanie. Piotrowska jest okropna, co to za człowiek, śmieje się w twarz. Jestem niemiłe zaskoczona. Pamiętajcie o tym przy wyborach

  • piotroska pisze:

   Kobiety poza szafami sukien posiadają jeszcze kasetki, pełne uśmiechów, spojrzeń, tonów, w które stroją się stosownie do sytuacji. Mają zupełnie inną modulację głosu dla służby, męża i dzieci. Inne uśmiechy dla kochanka inne spojrzenia dla bratowych i teściowej. W kompletnym negliżu duszy nie pokazują się nikomu. – Alfred Aleksander Konar

 53. Anonim pisze:

  Zwróćcie uwagę na końcową przemowę burmistrzową. Odwróciła kota ogonem pytając, czy chcemy przeniesienia przedszkoli, jakbyśmy to my wymyślili ten chory pomysł. Manipulantka!

 54. Anonim pisze:

  LUDZIE jeszcze nie została wykreślona z porządku sesji ta uchwała proponowałbym czujność ,bo w zapewnienia pana betyny to nie można liczyć,a póżniej się okaże że przez pomyłkę a uchwały nie można zmienić i zostaniecie na niczym,IDZCIE NA SESJE A SAMI SIĘ PRZEKONACIE,w gminie wszystko robią żeby to przepchnąć,obojętnie jak

  • nikt pisze:

   Nie znam się, ale to prawda, że na stronie urzędu porządek obrad na najbliższą sesję dodano dziś i projekty nadal są. Ale może to tylko kwestia zamieszczenia na stronie nowego porządku obrad.

 55. rodzic pisze:

  anonim walnij się w czoło i przestań pisać te bzdety bo tylko ty na tym forum piszesz pierdoły

 56. Który pisze:

  Wiadomość dla wszystkich na seji padnie pytanie czy radni sa za anulowaniem punktów dla wszystkich wiadomych i ..
  To mój nocny koszmar. Jeżeli jest taka możliwość to ja nie chcem spać

  • Anonim pisze:

   A jeśli nie będzie większości?

  • Anonim pisze:

   Jutro zebranie ma również rada oświaty i też będą głosować w tej kwestii, do końca nie wiadomo jak w rzeczywistości opowie się część z tej rady, powinni być solidarni skoro padły pewne obietnice z ust pana Betyny w ubiegły poniedziałek.
   A we wtorek na sesji, jeśli jacyś radni zagłosują przeciw anulacji wiadomych punktów bądź się wstrzymają to oczywistym będzie, że słowa pana Betyny były od początku bez pokrycia.
   Ważne jest aby na wtorkowej sesji było równie sporo osób jak w czwartek, bo jak walczyć to do końca, tym bardziej, że zaufania niestety do tego co tam się może wydarzyć nikt już chyba nie ma…

  • Misia A pisze:

   Nie ukazały się niestety moje komentarze wystawione w dniu wczorajszym…
   To jest nocny koszmar nas wielu i do wtorkowego głosowania jesteśmy w matni bo nie wiemy nic :/
   Betyna powiedział, że się wycofują z tych projektów ale za kogo mówił?
   Czy miał na myśli wszystkich głosujących?
   Potem będzie- no my się wycofaliśmy a za resztę nie mogę przecież odpowiadać…
   Oby nie i niech to już się skończy, bo tyle ta sprawa ludziom krwi napsuła, że już więcej absurdów z nią związanych nie będą w stanie wytrzymać.

 57. Który pisze:

  W radnych nasza i naszych dzieci nadzieja większość z nich to nasi sąsiedzi ,nasi znajomi a przede wszystkim pyrzyczanie.my ich wybraliśmy a oni teraz mają okazję pokazać że nie lekceważą swoich wyborców

 58. rodzic pisze:

  anonim ty naprawdę jesteś tępy czy udajesz deb…la a możne jesteś znawcą wszystkich dziedzin paj..u

 59. Anonim pisze:

  RODZICE! Idźcie na sesję! Nie pozwólcie przepchnąć projektów likwidujących przedszkola! Wtorek godz 15.00 !

 60. Ela pisze:

  Kto może niech idzie!!!!

 61. Misia A pisze:

  No niestety wszystko wskazuje na to, że walka nie jest skończona i nie można teraz odpuścić!

 62. Anonim pisze:

  Czyli jednak zignorowali lokalną społeczność. Jutro będą głosować ze wskazaniem na przeniesienie przedszkoli. Dzieci mają w …… Szkoda. Czy jeżeli przegłosują przeniesienie można jakoś odwołać radnych?

  • piotroska pisze:

   Dramatem naszych czasów jest to, że głupota zabrała się do myślenia.- Jean Cocteau.
   nakręcacie biednych rodziców a sprawa tak jak była zapowiedziana tak idzie na sesje, na radzie oświaty był omawiany jeden projekt sieci zgodnie z ustawą prawo oświatowe i nikt się już nie zajmuje żadnymi przedszkolami.

  • Anonim pisze:

   referendum dla pani burmistrz wtedy wchodzi komisarz na czas wybrania nowego burmistrza ,prace traci również zastępca i dopiero wtedy można odwołać całą rade gminy

 63. Anonim pisze:

  Ciekawe co mu obiecała naszą caryca. Pewnie pracę dla jakuegos członka rodziny! Bo czy możliwe żeby nauczyciel forsowal pomysl szkodzacy dzueciom???

 64. Anonim pisze:

  Do Piotroska. „Jed­ni są uczci­wi, drudzy mają ali­bi na każdy uczynek” – Władysław Piekarski. Do zobaczenia na sesji.

 65. Anonim pisze:

  Nie przenoscie przedszkoli w okolice „Sharman”a ta fabryka smierci zatruje wasze dzieci.

 66. Ela pisze:

  Jestem w szoku, że to się dzieje. Ale nie damy się. Podejmiemy stosowne kroki.

 67. Anonim pisze:

  Mickiewicz, napisz coś jeszcze, fajne to jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.