Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – PAMIĘTAMY!!!

            W dniu 01. marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu ogólnopolskich koordynatorach „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”członkach: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Data śmierci członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” stała się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowionym w 2011 roku.

         Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem hołdem składanym bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej,  walcząc z komunistami, przelewali krew w obronie Ojczyzny. Przeciwstawiali się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich. Dla komunistów byli „bandytami” ale dla Narodu byli i pozostali Bohaterami. Chwała  „Żołnierzom Wyklętym”!

ZAPRASZAMY NA POWIATOWE OBCHODY
NARODOWEGO DNIA „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

zw plakat

14 odpowiedzi na Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – PAMIĘTAMY!!!

 1. x pisze:

  I należy o nich pamiętać i o wszystkich innych „bezimiennych”, którzy umarli za Polskę, byli torturowani i prześladowani za miłość do ojczyzny. Złożyć im hołd, bo to nasza historia, korzenie i to dzięki nim mamy dzisiaj wolne i niepodległe państwo. Chwała!

 2. PYRZYCZANIN pisze:

  OBCHODY DANIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 7 MARCA O GODZINIE JEDENASTEJ DLA KOGO TE OBCHODY NORMALNI LUDZIE O TEJ PORZE PRACUJĄ JAKIŚ BEZMUZG ZE STAROSTWA WYMYŚLA TE GODZINY

 3. Anonim pisze:

  Rozumiem że termin jest niefortunny ale to nie powód żeby kogokolwiek wyzywać. O 11:00 pewnie uczniów ze szkół sprowadzą i też dobrze, niech młodzi poznają historię, tę prawdziwą! Jednak moim zdaniem po tylu latach prób wymazania pamięci o Żołnierzach Wyklętych takie obchody powinny być w plenerze żeby jak najwięcej osób w ogóle dowiedziało się o tym Święcie. Obchody w sali kinowej to za mało. Żołnierze Wyklęci walczyli na ulicach i w lasach a w budynkach to ich torturowano!

 4. pyrzyczanin pisze:

  nie miałem zamiaru nikogo wyzywać tylko zwrócić uwagę żeby starostwo czy gmina czy inne instytucje organizowały takie spotkani w taki sposób by mogli skorzystać z nich nie tylko uczniowie czy emeryci ale także ludzie pracujący takie imprezy powinny być w dni wolne na przykład w soboty

 5. pyrzyczanin pisze:

  albo w godzinach popołudniowych

 6. Anonim pisze:

  Oferta jest skierowana przede wszystkim do uczniów. W godzinach popołudniowych raczej oni by nie przyszli, a zatem jest to jedna z okazji aby uczyć historii młodych ludzi.

 7. historia dla... pisze:

  Polecam do wysłuchania reportażu – wywiadu z panem Wojciechem Ziembińskim pt.” Był taki ktoś” wielki patriota i POLAK…..nie tylko dla młodzieży ale również dla dorosłych ku przestrodze…..

 8. Anonim pisze:

  ciekawe czy pójdą pod pomnik i złożą kwiaty

 9. Anonim pisze:

  Dzis pod pomnikiem zabraklo Starosty i wice starosty, co o tym myslicie internauci????

 10. marek pisze:

  Wstyd panie starosto! Wstyd wstyd wstyd! Brak słów!

 11. Anonim pisze:

  starosta wiekowy więc ciężko mu się poruszać i zabrakło wice żeby mu pomógł

 12. Anonim pisze:

  pyzatym ten pomnik to pomnik radzieckich okupantów przemianowany na pomnik nieznanego żołnierza kiedyś miał czerwoną gwiazdę więc pisiorów i pslowców nie było może to przyczyna nieobecności

 13. Anonim pisze:

  Pan I z pisu jest czlonkiem zarządu powiatu, nie utozsamia sie z powiatem? Odp jest tylko jedna, jest tylko figurantem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.