Starosta Stępień: nikomu stanowisk nie obiecywałem

        Nowy Zarząd Powiatu Pyrzyckiego został wybrany. Po wielu tygodniach rozmów nad nową koalicją czas zabrać się do pracy i nadrobić stracony czas. Do zrobienia jest naprawdę dużo i nie wszystko da się zrobić od razu. Na kilka tematów nurtujących naszych czytelników wypowiedział się Starosta Pyrzycki Stanisław Stępień.

        Egzotyczna koalicja. Czy trwała?

         W przypadku powiatu pyrzyckiego można mówić o cudzie politycznym. Obecnie rządząca koalicja PiS-PSL-PO wspierana jeszcze przez SLD jest chyba ewenementem w skali kraju. Czy jest szansa na bezkonfliktową współpracę?

         – Wahałem się jakiś czas czy w ogóle podjąć tę decyzję (bycia starostą – red.). Miałem propozycję z jednej i drugiej strony z tym, że ze strony grupy popierającej Kazimierza Lipińskiego nie do końca była akceptacja proponowanego składu zarządu. – tłumaczy Stanisław Stępień – Można było się spierać jeszcze jakiś czas ale na dzień dzisiejszy naprawdę nie było możliwość utworzenia lepszej koalicji. Moim zdaniem jest ona dobra chociażby ze względu na to, że w sejmiku województwa zachodniopomorskiego póki co rządzi PO i PSL i wszelkie starania o środki finansowe mają szansę powodzenia. Pokierowałem się realizmem, może trochę wyrafinowanym, ale chcę abyśmy coś dla tego powiatu zrobili. Nie przyszliśmy po to żeby zając miejsce ba ja bym na to nigdy się nie zgodził. – dodał starosta zapewniając jednocześnie, że tworząc koalicję, poza ustaleniem składu zarządu, nikomu żadnych stanowisk nie obiecywał.


reklama
     

         Program oszczędnościowy

        Podstawowym zadaniem jakie stoi przed obecnym Zarządem jest naprawa finansów powiatu. Przyjęty został plan oszczędnościowy, który zakłada m.in. zamrożenie płac czy połączenie prowadzenia rozliczeń finansowych jednostek co pozwoliłby zmniejszyć ilość zatrudnionych księgowych. Oszczędności trzeba też szukać w oświacie gdzie spadła ilość uczniów przypadająca na jednego nauczyciela. Wskazano także na zasadność utrzymania Zarządu Dróg Powiatowych gdzie jest dużo umów zlecenia na wykonywanie różnych robót.

         – Dałem zadanie wszystkim powiatowym dyrektorom żeby napisali sprawozdanie z tego co wykonują i co jest możliwe do zrobienia w ramach programu oszczędnościowego. Ja te raporty pozbieram i będą z każdym i nich rozmawiał. – powiedział S. Stępień.

          Pracownicy jednostek mają też robić dzienne raporty z wykonywanej pracy by ewentualnie zmienić zakresy ich obowiązków.

         „Spadek” po poprzedniku

        W ostatnich dniach urzędowania Kazimierz Lipiński podwyższył pobory połowie urzędników oraz powołał trzech dyrektorów wydziałów. Te decyzje z pewnością odbiją się na i tak trudnej już sytuacji finansowej starostwa, ale Stanisław Stępień nie ocenia ich jednoznacznie.

          – Mamy program oszczędnościowy, którego jednym z głównych punktów jest zamrożenie płac. Z drugiej strony ci ludzie przez ileś tam lat nie otrzymywali podwyżek – zauważył starosta. – Nie będziemy podejmować żadnych decyzji takich, które by cofały te podwyżki bo to byłoby nie fair, nie chciałbym też żeby wyglądało to tak, że to co robił poprzednik było złe.

          O swoje posady raczej powinni być spokojni również nowo powołani dyrektorzy.

          – Na razie nie będę robił żadnego zamieszania. Myślę że jeżeli będzie taka potrzeba to będę na ten temat rozmawiał – wyjaśnił starosta.

         Szpital na nowego dyrektora może poczekać

         Konkurs na dyrektora szpitala, ogłoszony jeszcze w grudniu zeszłego roku, nie został rozstrzygnięty w wymaganym terminie. Podczas marcowej sesji Rady Powiatu Pyrzyckiego prawdopodobnie zostanie on unieważniony.

         – W ciągu miesiąca od chwili otwarcia kopert konkurs nie został rozstrzygnięty w związku z tym zastanowimy się nad nową komisją konkursową – przyznaje starosta Stanisław Stępień, który podkreślił jednocześnie, że osoba obecnie pełniąca obowiązki dyrektora znakomicie daje sobie radę i kwestia wyboru nowego dyrektora nie jest taka pilna.

         – Spokojnie przymierzymy się do takiej komisji żeby nikt nie miał zastrzeżeń chociaż konkurs na dyrektora szpitala jest specyficznym konkursem. Będziemy starać się tak go przygotować żeby tych zastrzeżeń nie było lub było jak najmniej.

         Ewentualny nowy dyrektor szpitala z pewnością nie może też liczyć na tak wysokie zarobki jak było to dotychczas.

oset

35 odpowiedzi na Starosta Stępień: nikomu stanowisk nie obiecywałem

 1. Anonim pisze:

  Jak dziennikarz moze robić błędy ortograficzne? Puki to nie słowo, za to póki juz jak najbardziej.

 2. q pisze:

  Z tego co pamiętam wskazano na bezzasadność utrzymania Zarządu Dróg Powiatowych.

 3. Anonim pisze:

  Od około ośmiu lat są zamrożone pensje a Pan Starosta chce jeszcze. Proszę sprawdzić kto ile zarabia i kiedy miał podwyżkę!!!

 4. Anonim pisze:

  Bardzo wyważona wypowiedź p.Stępień to doświadczony samorządowiec. Jedno mnie nurtuje po co wywalali Lipińskiego? Pozdrowienia dla Berdzika

  • antek pisze:

   Potwierdzam odsunięcie pana Lipińskiego, miało polityczne uzasadnienie. Pan Lipiński dbał, o organizacje pozarządowe. A obecny starosta Stanisław Stępień, ma organizacje podległe pod siebie ma gdzieś.

 5. MECENAS pisze:

  PANIE STĘPIEŃ TO JUŻ BYŁO ” Nie chcem ale muszem” Super koalicja – gratuluje! Wstyd

 6. Bubuś pisze:

  Grzesiak dalej na zwolnieniu???? Bo egzaminuje w najlepsze:)

  • anonim pisze:

   Muszę cię rozczarować, tym razem na zwolnieniu lekarskim jest K. Lipiński.

   • okm pisze:

    Widocznie wszyscy urzędnicy się u tego samego lekarza leczą, który nie patrzy czy ktoś jest z PO, PSL czy PiS, tylko wszystkim po równo zwolnienia wypisuje. Tak samo jak po wyborach połowa na zwolnieniu siedziała. Ciekawe jaka to choroba? „Szok po utracie stanowiska”? Możliwe, bo pewnie tyle naobiecywali, że w szoku byli, że nie wygrali. Ciekawi mnie tylko dlaczego ZUS tych zwolnień nie kontroluje. Przecież to już jakaś epidemia dopadła naszych „chorowitych” polityków…Szkoda tylko, że z naszych podatków na to wszystko idzie

 7. Anonim pisze:

  Nie widac usmiechu na twarzy Pana Starosty, czyzby nie byl zadowolony ?

 8. MM pisze:

  Pitu pitu, to już było a KPP z tymi dziennikami, oszczędzać na oświacie, to co zepsuć, oświatę trzeba rozwijać i nie majstrować przy niej bo i tak szkoły powiatowe nie są najwyższych lotów, przez, co gro młodzieży uczy się w Szczecinie. Z księgowymi ok. Jeszcze proponował bym przyjrzeć się PCPR- owi o Centrum Placówek Opiekuńczo Wychowawczych nie mówiąc już o rozliczeniu koszmarnie drogiej budowy domu dziecka ale może nie, bo za to odpowiada Pan Tołoczko. To koalicja stołków i ludzi szkodliwych dla powiatu. Szkoda.

 9. naj-naj-naj-skuteczniejszy samorząd pisze:

  Prawda jest taka, że obecny zarząd z Panem Stanisławem na czele zastąpił najsłabszy w dziejach powiatu pyrzyckiego zarząd z Panem K.L. na czele. I bardzo dobrze! Ustępujący zarząd niczego nie umiał zrobić. Wydał pieniądze ok 70000 zł firmie consultingowej na wniosek do kontraktu samorządowego, na darmo co się pewnie okaże już niedługo, wydali chyba 50000 zł na audyt szpitala z którego nic nie wynika i nic nie wyniknie, wydali chyba 15000 zł na z góry przegrany proces z Panem Kibałą, co jeszcze wydali nie wiem. Przez rok czasu nawet nie potrafili się porozumieć kogo chcą obdarować stanowiskami dyrektorskimi głównie chodziło o oświatę, trochę mniej o komunikację i ochronę środowiska. Wszystkie konkursy odwoływali w połowie drogi. Tylko stołkoprzepychanka i to jakże nieudolna. Wstyd Panowie! Wam już podziękowali i to słuuusznie! Najszłabszy zarząd w historii powiatu naszego rozgoniony! Powtarzam i będę powtarzać – to był najsłabszy zarząd jaki widziała ziemia pyrzycka!

 10. Anonim pisze:

  A skąd masz takie dobre informacje dotyczące wydatkow? Pewnie jestes pracownikiem Starostwa.

  • .... pisze:

   Zgadza się całkowicie – ten zarząd, który odszedł był najsłabszym zarządem jakiego powiat widział. Kłócili się tylko o stołki i mścić się chcieli na poprzednikach. Nic ale to nic dobrego nie wnieśli!!! Szkoda darmo wydanych pieniędzy !!!

 11. marek pisze:

  Bardzo dobrze panie starosto! Nie dawac podwyzek nikomu! Po co! Ludzie i tak za dużo zarabiają! Oni mają prawie jak pan! Dobra wyplata plus emerytura i dziesięć kola w kieszeni jest co???? Obluda!

  • Anonim pisze:

   Podwyżki pracownikom za co.Większość ludzi w Pyrzycach pracuje za najniższą krajową tj.1300 netto albo wcale nie ma pracy.Ja się nie zgadzam na żadne podwyżki dla urzędników.Proszę pamiętać Panie Starosto że są to pieniądze podatników a nie Lipińskiego.

 12. ajent pisze:

  jak Pan może mówić że nie obiecał stołków już w pierwszym wydaniu dał Pan dwóm Panom stołki w Zarządzie za głosy obłuda trzeba się wyprowadzić z Powiatu pyrzyckiego i na tą obłudę nie patrzeć ha ha !!!!

 13. Anonim pisze:

  Pożyjemy zobaczymy bo coś nie wierze. Za 2 miesiące zacznie się

  • ,.,.,. pisze:

   A może byście rozliczyli poprzedników za to co robili. Przez rok czasu nie potrafili się nawet dogadać co do stołków. Każdy miał swego konia. Pytam tu piszących dlaczego ich nie rozliczacie za przegrany proces z MK, dlaczego za inne sprawy nie chcecie ich rozliczać ? A może sami zaintersowani rozgonieni członkowie zarządu to piszecie, albo wasze dzieci?

 14. Wiola pisze:

  bardzo dobrze piszesz trzeba rozliczyć poprzedni zarząd ile wydali i na co tak jak Pan Królikowski pokazał otwarcie w formie audiowizualnej na co poszły pieniądze to powinno być teraz na sesji marcowej

 15. Wiola pisze:

  Pan Miłosz pisze dlaczego nie ma planu transportowego i kto za to odpowiada, co z kontraktem Pyrzyce+, ile zostało złożonych projektów na drogi itd. to powinno być w audycie oraz szpital

 16. Anonim pisze:

  To niech pan M powie kto byl odpowiedzialny za plan transportowy

 17. Zainteresowany pisze:

  Z tego co mi wiadomo, za plan transportowy odpowiadal pan BK , niestety zaniedbal, poniewaz mial ciekawsze zajęcie, kombinowal jakby tu wyeliminowac Lipinskiego.

 18. Ii pisze:

  Należy zgodzić się z przedmówcami. Pogonili najsłabszy zarząd.

 19. Exodus pisze:

  Plan transportowy umarl smiercia naturalna bo moze komus sie nie chce nad nim pracowac.Gdzie jest ta Pani co z nami uczestniczyla w spotkaniach i prezentacje przygotowala extra o transporcie tyle sie o tym mowilo plan zrobiony i jeszcze nie uchwalony.Przyszla poprzednia Pani i co zrobila wiemy od naszych wojtow nastraszyla Pana BK sprowadzil posla nie wiadomo po co aby odepchnac temat.A nasze dzieci nie dlugo beda bez ulg za dojazd.Kto za to zaplaci? Pan BK czy Pani AW?

  • pasażer pisze:

   No i od dzisiaj bilety podrożały! To komu trzeba dziękować?

   • Zainteresowany pisze:

    Panu wicestaroscie nalezy dziękowac, nie wywiązal sie z obowiązkow,w d….mial plan transportowy.Najwazniejszym zadaniem nad ktorym sie skupial bylo pozbycie sie Lipinskiego i zostanie starostą.Na tym polegala praca pana BK, a teraz oczerniają i zwalają swoją nieudolnosc na innych.Tak wyglada zarząd powiatu.Przykre

 20. ....... pisze:

  Tymczasem najsłabszy w historii powiatu zarząd został odstrzelony i chwała za to radnym, którzy to zrobili. Na oślą łączkę panowie odwołani buahahaha.

 21. Zainteresowany pisze:

  Najslabszy zarzad to dopiero teraz mamy, jeden z panow pyblivznie sie wypowiada i klamie.Wkrotce inf na ten temat

 22. Exodus pisze:

  Ciekawe ciekawe czy w koncu w tym bezrobotnym starostwie xo nie ktorzy wezma sie do pracy Moze celowe bylo zepchniecie tematu planu w zapomnienie bo odpowiedzialnosci sie boi Pan I Pani z Itik ze pojdzie cos nie tak ? A co z naszymi dziecmi kiedy mi przyjdzie placic 200 zl za miesieczny z portfela mi wyciagna

 23. Anonim pisze:

  tak czytam i widze, że piszą tu pracownicy starostwa…. w zyciu nie wiedziałam ze istnieje cos takiego jak plan transportowy albo co to za skrót itik. apeluje wiec do pracowników starostwa wezcie sie do pracy a nie plujecie jadem..

 24. Exodus pisze:

  Pyrzyczanin ktory czyta prase a wprasie informacje o tym planie sa tylko ja jako ojciec mowie wojtowi a wojt rozklada rece i mowi ze wina innych nie jego to kto tu klamie

 25. Anonim pisze:

  W prasie inf udzielal czlonek zarzàdu, niestety podal nieprawdziwe inf.Zenada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.