NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          1 marca 2015 r., już po raz piąty był obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przez całe lata PRL-u nazywano Ich „zaplutymi karłami reakcji”, a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli określano jako „faszystów”, czy „bandy reakcyjne z pod znaku NSZ”.

         W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”.

          Zaledwie garstka z Nich dożyła tzw. odwilży i ustawy honorującej ich wieloletnie zmagania w szeregach SZP, ZWZ, AK, DSZ, ROAK, NZW, NSZ, SN, i WiN z oboma okupantami. Dożyli oni również dużej liczby rewizji nadzwyczajnych od wyroków śmierci, które otrzymali ich dowódcy i towarzysze partyzanckiej doli i niedoli.


reklama
      

          Wzorem lat ubiegłych w związku z tym świętem, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Pyrzycach w dniu 27 lutego odbyły się dwa spotkania uczniów Zespołu Szkół Nr 1 i Zespołu Szkół Nr 2 CKU w Pyrzycach z kombatantem Armii Krajowej. Pyrzyce odwiedził kpt. Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada”, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, w konspiracji do końca II wojny światowej.

                Wstęp do spotkań wokół tematu Żołnierzy Wyklętych przeprowadził Bartłomiej Ilcewicz, wiceprezes Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Podczas spotkań prezentowana była również wystawa na temat Żołnierzy Wyklętych.

                W pierwszym spotkaniu uczestniczyli: Starosta Pyrzycki Kazimierz Lipiński, Radny Rady Powiatu Wiktor Tołoczko, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Pyrzycach Ryszard Grzesiak oraz ks. dziekan Grzegorz Harasimiak.

           Organizatorami spotkań byli Bartłomiej Królikowski Wicestarosta Pyrzycki i Michał Łuszczyński Radny Rady Powiatu Pyrzyckiego.

39 odpowiedzi na NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 1. ??? pisze:

  Panie Lipiński, co pan tu robi? Jak była okazja oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym poprzez nazwanie ich imieniem ronda przy Placu Wolności w Pyrzycach to pan przekonywał wszystkich żeby głosowali na „Rondo Pyrzyckich Spotkań z Folklorem”! To było ważniejsze?

 2. Anonim pisze:

  A Królikowski co prezentował PSL, czy soldateskę ONR.

 3. Anonim pisze:

  Panie Kazimierzu lepszej fotki nie widziałem naprawdę ,życzę dużo zdrowia,pomyślności-wstyd mi za pana pozdrawiam.

 4. zatroskany pisze:

  Pamietamy o naszych bohaterach rowniez w dalekiej Kanadzie,milo widziec tyle mlodziezyhttp://www.poloniatube.com/?p=4075.

 5. And pisze:

  Soldateska ONR, bandyci? Jezus Maria. Także na Ziemi Pyrzyckiej do dziś żyje wielu „staruszków”, którzy byli aktywnymi ubekami i którzy mordowali ostatnich polskich patriotów w bezimiennych grobach. Może to pisze właśnie jeden z nich, albo wnusio, który broni się przed myślą, że dziadziuś był ubeckim mordercą.

  Organizatorom dziękuję za poświęcenie sił dla pięknej sprawy.

  • normalny pisze:

   UBecy i ONR są siebie warci. Pierwsi mordowali patriotów, ci drudzy bez mrugnięcia okiem mordowali by wszystkich, którzy w jakiś sposób się różnią, czy to wyznaniem czy to kolorem skóry, czy też posiadają inne preferencje seksualne.

 6. pyrzyczanin pisze:

  WIN – ŻOŁNIERZE WYKLĘCI CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!!

 7. pyrzyczanin pisze:

  DO ANONIM CHYBA NIE CZYTAŁEŚ PRAWDZIWEJ HISTORII TYLKO TĄ PRL KTÓRĄ WBIJANO DO GŁOWY W LATACH ZAKŁAMANIA I KOMUNY JAK NIE MASZ POJĘCIA O SPRAWIE TO LEPIEJ NIE PISZ NIC LUB ZACHOWAJ DLA SIEBIE BEZMYŚLNE I IDIOTYCZNE TEKSTY. ODSYŁAM DO POCZYTANIA NA TEMAT ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH I DOPIERO WTEDY PISZ I SIĘ WYPOWIADAJ CIŚNIE MI SIĘ NA USTA ŻEBY NAZWAĆ CIĘ IDIOTĄ ALE JESTEM KULTURALNYM CZŁOWIEKIEM I TYLKO DAM CI DO ZROZUMIENIA JESTEŚ ID…..

 8. anonim pisze:

  Przyjmuję inwektywy na klatę „pyrzyczaninie” ale pozostaje przy swoim. To nie miejsce na obszerniejszy wywód.Uświadom sobie jednak ze wojna niosła ze sobą zdziczenie. Pod płaszczykiem ideologicznym brat napadał na brata. Były AK-owiec organizował grupę młodych którym imponowało posiadanie spluwy, i napadał m. in. na sąsiada PSL-owca mikołajczykowskiego. Znam te fakty i dlatego nawoływałbym do rozsadko, bo wychyliła się wajcha w druga stronę i wszystkich znów „wyklętymi” określamy. Proponuje by tych rzeczywistych „niezłomnych” walczących z bolszewią wszelkiej maści, oddzielić od zwykłej bandyterki której teraz pomniki chce sie stawiać. Do umiaru i rozsądku i wiedzy apeluję, i tyle.
  I zapewniam ze nie jestem pomiotemn UB

 9. o pisze:

  Tu sie obraża pomordowanych bohaterow. Wstyd dla Pyrzyc ze mieszkaja wsrod nas takie kreatury.

 10. Anonim pisze:

  pewnie niebawem rozpoczną się badania krwi czy nie panuje wścieklica a przy okazji czy prace mamy we krwi czy w d….

 11. Anonim pisze:

  zacznijmy się szanować i szanować innych a będziemy szanowani Więcej uśmiechu w życiu codziennym więcej optymizmu żyjmy po to żeby sprawiać radość a nie żyjmy po to żeby tylko jeść

 12. Anonim pisze:

  To było spotkanie towarzyskie nie widzę żadnego żołnierza wyklętego
  a ten jegomość to chyba nosił wodę do lasu partyzantom

 13. Mieszkaniec Pyrzyc pisze:

  NIE I ZNOWU TEN TOŁOCZKO I GRZESIAK LITOŚCI NIE MIGĘ JUZ NA NICH PATRZEĆ. A TOŁOCZKO TO JUŻ SIĘ WYLECZYŁ Z TEJ DEPRESJI, CZY DALEJ KASĘ BIERZE ZE STAROSTWA NA TĄ SWOJA KOMBINOWANĄ DEPRESJE.

 14. And pisze:

  Nie mogę uwierzyć własnym oczom?! Bandyci? Jegomość nosił wodę partyzantom? Kapitan Piasecki był ranny w Powstaniu Warszawskim, walczył o to, abyś jeden z drugim mógł bzdury wypisywać w internecie. Wstyd łobuzy!

  Kolejne pokolenie pyrzyckich ubeków krew zalewa, że pamięć o ich ofiarach powraca. Odrażające!

  • anonim pisze:

   koleś, opanuj się, nie miotaj, poczytaj, posłuchaj. Nikt tu słowa złego nie napisał o Pileckim (o jakimś ewentualnie bohaterskim twoim Piaseckim – też), o walczących z pobudek patriotycznych i ideowych z narzucanym nam ustrojem w latach 40.W latach 40.XX w. na ziemiach rdzennych polskich byli jednak różni „leśni”, spod różnych znaków, także zupełnie bez znaków lub podszywający się pod nie, w istocie bezideowi. Mój kuzyn np. był w takim oddziale, brał udział w napadach rabunkowych. Tym nie stawiajcie z rozpędu pomników i im nie urządzajcie akademii, bo się ośmieszycie wrzucając wszystkich „wyklętych” do jednego worka „niezłomnych”.

 15. Anonim pisze:

  Grzesiak to partyzant nie jednego z partyzanta załatwił żeby zostać dyrektorem(chyba pana Leszka)dlatego w pierwszym rzędzie .

 16. And pisze:

  Kpt. Piasecki „jakimś tam bohaterskim”. Nie mamy o czym rozmawiać, przykro mi, ale wstydu Pan nie ma. Nikt pospolitych kryminalistów „żołnierzami wyklętymi” nie nazywa, hasło to zarezerwowane jest dla określonych formacji wojskowych. Wstydu Pan nie ma!

  • Eloy pisze:

   Drogi Panie And(rzeju) anonim chciał tylko przypomnieć, iż nie wszyscy zasługują obecnie za uznanie ich za bohaterów do tego tematu należy podejść z rezerwą np. w dniu 8 lipca 1945 – Opoczno: Bojówka NSZ zamordowała troje spośród ośmiu Żydów zamieszkujących Opoczno w tym jednego ocalałego z Auschwitz. (D. Engel, Patterns of a Anti-Jewish Violence in Poland, 1944-1946, “Yad Vashem Studies”, vol. 26, 1998)następnie w 1943 r., Staszowo – oddział NSZ Wiktora Sytego „Lisa” zaatakował dwa gospodarstwa. Z jednego wyciągnięto 4 Żydów, których rozstrzelano w drugim znaleziono rodziców z trzyletnim dzieckiem. Rodzice zginęli uciekając, dziecko nie wiadomo. (ZARYS KRAJOBRAZU. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942–1945, Warszawa 2011) podałem tylko dwa przypadki i jest ich o wiele więcej. Czas się rozliczyć z przeszłością a nie budować nową historię w zakłamaniu. Nikt nie atakuje prawdziwych bohaterów jak rotmistrz Pilecki. Inaczej takie filmy jak Ida będziemy uważać za antypolskie. Całe podziemie antykomunistyczne to ludzie wielu formacji i były nieliczne przypadki, iż nie różnili się od oprawców z UB. Pozdrawiam

   • zatroskany pisze:

    sz.panie eloy czy jakos tam, a to komu pan kaze sie rozliczyc z przeszloscia?? Polakom cz moze Zydom bo skoro jest pan tak oczytany to pewnie pan wie,co zydzi zrobili Polakom ,ilu ich bylo w aparacie represji,sady,(wyroki smierci na polityczne zamowienie).To pewnie pan tez wie ,ze taki wspanialy film GNIDA czy ida to historia pani wolinskiej,ktora wydala wyrok smierci na Generala Fildorfa .A tak poza tym jezeli zydzi mieszkali z nami 800 lat i jak im tak bylo zle dlaczego nie poszli dalej bo ja bym nie mogl mieszkac z kims kto mnie nie nawidzi.To jak to jest z tym rozliczeniem ??moze pan chce sie rozliczyc tylko odwagi brak.

 17. ???1111 pisze:

  Ubeckie swinie powinni was wyrznac jak waszych dziadkow i ojcow wstyd mi za was.

 18. anonim pisze:

  Wstydu nie mam, WIN-owcw zajmujących się strzyżeniem kobiet (np. za kontakty z MO czy UB) uznaję za organizację taką sobie, niepoważną, by się gorzej nie wyrazić, ot co, i koniec udziału w dyskusji.

 19. ............ pisze:

  No cóż, gratulacje za organizację spotkania dla dwóch najmłodszych radnych powiatu. To nowa wysoka jakość. Tak trzymajcie. A w pierwszej ławce były starosta, obecny starosta. Jednak można ! Brawo Panowie tak trzymajcie! Pozytywnie!!!

 20. DS pisze:

  „innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami” raczej wątpie aby jakikolwiek z NIEZŁOMNYCH zginał w więzieniu ze zmęczenia. CHWAŁA WIELKIEJ POLSCE!

 21. anonim pisze:

  Żołnierze wyklęci–to wielki rozdział historii POLSKI Ci, którzy walczyli o POLSKĘ WOLNĄ i NIEPODLEGŁĄ, katowani w więzieniach U.B mordowani strzałem w głowę podobnie jak nasi oficerowie w KATYNIU.Najgorsze to,że często wykonywano wyroki śmierci na dosłownie dzieciach to jest dla mnie najgorszą zbrodnią do jakiej posuwali się Ci którzy utrwalali władze ludu .Żydzi to kolejny rozdział naszej historii.Nie jestem antysemitą ale Żydzi powinni pamiętać o wielkim BOHATERSTWIE POLAKÓW ,którzy narażając własne życie ratowali ich życie, oczywiście o tym wszyscy wiedzą ,w jednym z programów telewizyjnych zapytany młody ŻYD czy naraził by swoje życie tak jak robili to POLACY odpowiedział NIE.

 22. And pisze:

  Niektóre wpisy jakby żywcem wyjęte z Trybuny Ludu, tylko wstyd dla Pyrzyc.

 23. Anonim pisze:

  Podoba mi się okreslenie PARTYZANT GRZESIAK -hahahahahaha super określenie i jakie trafne-Udostępnij

 24. Bogdan pisze:

  Kiedy Grzesiak i Tołoczko znikną z horyzontu pyrzyckiej polityki. Panie Kaziu przecież oni cie opluwali, jak możesz z nimi trzymać, czy coś im obiecałeś. Żal mi tego całego towarzystwa, nic tylko imprezki, spotkania, puchary, dyplomy, a gdzie remonty dróg i chodników powiatowych. Panie starosta Lipiński weź pan do pracy, bo czas leci i nic się nie dzieje w tych Pyrzycach. Bardziej się pan interesujesz gminą i panią burmistrz niż swoją pracą. Pozdrawiam.

  • anonim pisze:

   Święte słowa, Bogdan. Zawsze to powtarzam. Kaziu jest od imprezek. Dlatego go wybrali bo każdą babę na dożynkach obtańcuje. Nie licz na roboty drogowe. Ten powiat jest w kryzysie, pieniądze ma na płace dla urzędników starostwa, reszta to pieniądze „znaczone” (jak na szkoły). Kazio biega po zebraniach, turniejach, rozdaje dyplomy i stwarza pozory niezbędności (wójtowie, burmistrzowie, dyrektorzy szkol, klubów, ośrodków sportowych to by mogli robić, no ale Kaziu rangę podnosi! Tak mu się wydaje, a naraża się tylko na śmieszność)

 25. ja pisze:

  Panie Olech, pana czas już minął. Nie wypowiadaj się pan teraz. Gryzłeś Lipińskiego z każdej strony i dziwisz sie że nie chciał stawać obok ciebie na imprezach ? Wstyd to ty przynosisz. Siedź cicho i nie szczuj wiecej ludzi. Pozdrawiam

 26. anonim pisze:

  NIE nie minął ! OLECH WRÓĆ czekamy pozdrawiam

 27. Jadźka pisze:

  wróci! wierzymy w to. kwestia czasu i cierpliwości

 28. Anonim pisze:

  wróci ale do Zdroji do szpitala

 29. Jadźka pisze:

  Szpital też dla ludzi. Pamiętaj – nie życz nikomu co tobie nie miłe…

 30. sprawiedliwy pisze:

  Olech najgorszy burmistrz w powojennych dziejach PYRZYC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.