WŁĄCZ MYŚLENIE – BĄDŹ BEZPIECZNY

         To myśl przewodnia spotkania pyrzyckich policjantów i strażaków z uczniami II klas szkół ponadgimnazjalnych powiatu pyrzyckiego, którzy są u progu osiągnięcia wieku uprawniającego do ubiegania się o prawo jazdy.

         W ramach organizowanych w Pyrzycach wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w sobotę 18 maja, w sali kinowej Pyrzyckiego Domu Kultury policjanci i strażacy pyrzyckich jednostek spotkali się z uczniami klas II szkół średnich. Przed rozpoczęciem prelekcji Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach bryg. Mirosław Rabiega wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Pyrzycach mł. insp. Leszkiem Ciarkowskim i Starostą Pyrzyckim Wiktorem Tołoczko wręczyli przedstawicielom szkół ponadgimnazjalnych powiatu pyrzyckiego fantomy do nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie.reklama
     
reklama


         Tematyka przeprowadzonej w następnej części spotkania prelekcji obejmowała bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w szczególności przyczyny i skutki kolizji i wypadków drogowych. Duży nacisk położony został na problem kierowania samochodem po pijanemu i po zażyciu środków odurzających. Przyszli kierowcy mieli okazję dowiedzieć się, jakie konsekwencje może nieść za sobą nieodpowiedzialność kierowcy samochodu i innych pojazdów. Policjanci opowiedzieli im również o odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem po alkoholu lub środkach odurzających oraz za spowodowanie wypadku drogowego. Po policjantach głos zabrali przedstawiciele pyrzyckiej Straży Pożarnej, którzy przybliżyli słuchaczom zagadnienia związane z zabezpieczeniem miejsca zdarzenia drogowego oraz udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wypadku osobom.

         Na koniec uczestnicy mieli możliwość wypróbowania swoich umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu fantoma oraz po wcześniejszym spożyciu czekoladowego batona, poddać się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Z sali Pyrzyckiego Domu Kultury słuchacze udali się na teren Starostwa Powiatowego w Pyrzycach, gdzie mogli skorzystać z symulatora dachowania udostępnionego przez Wojewódzki Ośrodka Ruchu Drogowego oraz symulatora pasów bezpieczeństwa z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

mł. asp. Daniel Skrzypczak
KPP Pyrzyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.