„Niepodległa – wczoraj, dziś i jutro”

gl

         W dniu 23 lutego 2018 roku PDK-u odbyła się konferencja pod hasłem ,,Niepodległa – Wczoraj Dziś i Jutro „. Organizatorem przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa przy ul. Rejtana w Pyrzycach. Konferencja była nowatorską propozycją, która została wpisana w kalendarz lokalnych obchodów uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

          Na pamiątkę konferencji zostało utworzone logo, które było prezentowane na zaproszeniach i przypinkach. Każdy uczestnik konferencji otrzymał okolicznościowy znaczek, który był wręczony na powitanie. Program konferencji składał się z dwóch części. W pierwszej części Pani Marzena Podzińska, Burmistrz Pyrzyc dokonała oficjalnego rozpoczęcia konferencji. Ponadto zaprezentowała całoroczne logo obchodów rocznicowych, które wykonał Pan Romuald Fiałkowski.


reklama
     

          Merytoryczną część konferencji rozpoczął pan mgr Robert Sójka, prelekcją p: ,,Droga ku Niepodległości’’. W swoim referacie przedstawił dążenia niepodległościowe Polaków od zaborów do utworzenia drugiej RP. W nawiązaniu do wystąpienia pana Roberta Sójki został odczytany przez Emila Oświecimskiego, dekret J. Piłsudskiego z 14.XI. 1918r. Kolejnym prelegentem był pracownik IPN-u w Szczecinie pan dr. Przemysław Benken, który przedstawił referat pt:” Wojskowe aspekty odzyskania niepodległości przez Polskę”. Następnie chórek pod kierunkiem Pani Elżbiety Król przedstawił pieśni patriotyczne, takie jak: „Rota’,’ Pierwsza Brygada’, ‘Piechota”. Występ chórku wzbudził zachwyt i uznanie zaproszonych gości. Pierwszą część konferencji zakończyła pani mgr Krystyna Milewska, swoją prelekcją. która nosiła tytuł ,,Niepodległo zobrazowana w sztuce”. Prelegentka przedstawiła twórczość Wyspiańskiego i Malczewskiego w kontekście dążeń niepodległościowych Polaków. Pani Krystyna Milewska reprezentując Muzeum Narodowego w Szczecinie zaprosiła uczestników konferencji do odwiedzania muzeum i skorzystania z wystaw tam organizowanych.

           Następnie miała miejsce przerwa podczas, której był przygotowany słodki poczęstunek przez rodziców dla uczestników konferencji. Drugą część konferencji rozpoczęła pani dr Zofia Fenrych, pracownik IPN-u w Szczecinie. Prelegentka podjęła wątek biograficzny postaci księdza Jana Ziei . W swoim referacie pt: Historię tworzą ludzie… ksiądz Jan Zieja na tle polskich zmagania o wolność”, przedstawiła znaczenie, działanie jednostki dla dobra ogółu, Będąc w klimacie zaprezentowanej postaci duchownego został wykonany utwór pt;„Modlitwa obozowa” przez chórek pod kierunkiem pani Elżbiety Król. Na konferencji został też poruszony wątek osobistych przeżyć, doświadczeń z którymi podzieliła się pani Danuta Kupczyk w swej prelekcji pt. ‘My tworzymy też historię” Prelegentka wywołała temat Solidarności który podjął chórek śpiewając pieśń Jacka Kaczmarskiego pt.”Mury”


reklama
      

           Merytoryczną część konferencji zakończył pan prof. Edward Rymar, swoją prelekcją pt..;”Region pyrzycki w okresie przemian 1980- 1990”. Pan prof. E. Rymar zaprezentował proces transformacji ustrojowej w wymiarze lokalnym, pyrzyckim. Swoim autorytetem zaapelował także do młodych ludzi o aktywności w życiu społecznym i politycznym. Następnie miały miejsce podziękowania. Zaproszeni prelegenci i przedstawiciele władz miasta otrzymali specjalnie wykonane słodkie serduszko nawiązujące swoją symboliką do tematu konferencji. Zostało wykonane wspólne zdjęcia na pamiątkę rozpoczęcia obchodów związanych z 100 -tną rocznica odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

Joanna Zienkiewicz – koordynator i prowadząca konferencje

Jako koordynator składam podziękowania za współprace:
– Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Pyrzycach
– Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Pyrzycach
– Pani Magdalenie Wróblewskiej – Dyrektor Biblioteki Publicznej
– Panu Rafałowi Roguszko –Dyrektor PdK-u w Pyrzycach
– Dyrekcji i społeczności uczniowskiej poszczególnych szkół gminy i powiatu pyrzyckiego
– Pani Elżbiecie Król
– Panu Antoniemu Zienkiewiczowi
– Rodzicom z kl. III b i kl III a, k l. VII, kl. IIs
– Pani Agnieszce Nowaczek

1 odpowiedz na „Niepodległa – wczoraj, dziś i jutro”

  1. Beata pisze:

    Piękna uroczystość, brawo dla organizatorów…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

<body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> <a href="http://www.wwwtelecomservice.com/?fp=G4mGC5L4ubSyV%2FQ2sgtwBi6Ec%2BT2wfBj0h67BCo6hTtUxp6acNe6yTltcUMrVnoT0aTyc1sWPPUVz852TOIMejgI8X%2BvVW8CshELFHFrMbBaYkgErzMJ%2FOmOAuFt0KfUzpNro69aPxX2tDhXPYseRxDHDOKPHoxT%2F9EMDn8NO2OqxAsdVZoWfCHq2Rv5YOas&prvtof=tjzT7zd8Qousf3a9S0DY6cv70HPXS9laHkQOMD5bDjg%3D&poru=he7LMQNs6UkBoDMpln5LxgSoLgu%2F95bucokaJhJ6HyyLRtaGWkndgXwQz15wr%2B7OympUhmGjKi0NLquzxj0O%2Bwe06JlRggCsJeH8Hb2IwdBvbqQOJZwRsM6wvUaW2J4qgLxAnWhaUUDVWtVg7FkKO8oKV0907uqcMCsabVIir0s%3D&password=systemseo&filename=links-47.html&ip=54.90.185.120">Click here to proceed</a>. </body>