Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach z rewizytą w Korbach

170607gimgl

        Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pyrzycach udali się w dniach 08 -15.05.2017 z rewizytą do swoich kolegów z Alte Landesschule w Korbach – partnerskiego miasta Pyrzyc.

         Dwudziestotrzyosobowa grupa wraz z opiekunami Jolantą Michalkiewicz, Aleksandrą Rakowską i Janem Adamskim dzielnie pokonała 630 km. Partnerzy z Niemiec powitali nas w progach swojej szkoły wraz z opiekunami Agnieszką Śliwińską i Łucją Folter.

          Wymiana młodzieży w Publicznym Gimnazjum trwa nieprzerwanie od 2000 roku, a podpisanie umowy o wzajemnej współpracy obu gmin miało miejsce w roku 1992. Idea wspólnych spotkań zrodziła się dzięki zaangażowaniu władz obu miast, które miały jeden cel – dać młodzieży szansę poznania wzajemnych kultur oraz rozwijania umiejętności językowych.


reklama
     

Rozwijanie współpracy na poziomie szkół możliwe jest dzięki zaangażowaniu wielu osób: są to dyrektorzy, nauczyciele, rodzice i instytucje, które wspierają nas finansowo.
Tegoroczna wymiana młodzieży została zorganizowana  przy ogromnym zaangażowaniu dyrektorów obu szkół Roberta Gassnera – dyrektora Alte Landesschule w Korbach i Renaty Bochan – Bochanowicz – dyrektora Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach. Wsparcia finansowego udzieliła Marzena Podzińska – Burmistrz Pyrzyc,  Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania oraz rodzice uczniów uczestniczących w wymianie. Dzięki uzyskanym dotacjom mogliśmy sfinansować naszym uczniom ośmiodniowy pobyt na terenie Niemiec.

        Nasi partnerzy zaproponowali nam program pełen niespodzianek. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach mieszkali w domach swoich partnerów – ten pomysł budził wiele obaw u naszych podopiecznych, ale już po dwóch dniach okazało się, że był to strzał w dziesiątkę! Atrakcje kolejnych dni pozwoliły zapomnieć o jakichkolwiek barierach językowych. Rodzinom, które przyjęły naszych uczniów dziękujemy za zorganizowane atrakcje i opiekę nad naszymi uczniami.

         Przez osiem dni poznaliśmy nie tylko piękne okolice landu Hessen (województwo, w którym leży Korbach) – pobyt w Willingen ze skocznią narciarską, a na deser gra w mini golfa 3D, wyjazd do Kassel i spacer na słynne wzgórze Herkulesa z kaskadami oraz wizyta w muzeum braci Grimm, jezioro zaporowe (Edersee) i rejs statkiem, park dzikich zwierząt oraz zwiedzanie zamku Waldeck, ale także codzienne życie rodzin niemieckich i warunki szkolne w jakich uczą się nasi koledzy. Jest czego zazdrościć.


reklama
      

        Zostaliśmy także oficjalnie powitani w ratuszu przez władze Korbach, a każdy z uczestników polsko – niemieckiej wymiany młodzieży wpisał się do księgi pamiątkowej.

       Dziękujemy za serdeczne przyjęcie. Wierzymy, że tegoroczne spotkanie to dla wszystkich uczestników niezapomniane przeżycie i wielka przygoda, a nawiązane przyjaźnie przetrwają nie tylko próbę czasu, ale także zachęcą naszych uczniów do owocnej nauki języków obcych.

Jolanta Michalkiewicz

170607gim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (7)