Gimnazjalisto, pora uwierzyć w swoje możliwości

Do 15 kwietnia 2013 roku trwa rekrutacja do XI edycji ogólnopolskiego programu stypendialnego „Klasa BGŻ” – kierowanego do absolwentów gimnazjum z małych miejscowości.

Na co mogą liczyć stypendyści Klasy BGŻ?

Szansa, niezapomniana przygoda – nauka w prestiżowych liceach w 5 największych miastach w Polsce: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdyni lub Szczecinie. Pełne finansowanie 3 lat nauki w liceum, zakwaterowanie w Internacie, a także stypendium pomostowe na I roku studiów – to tylko niektóre z korzyści udziału w programie.

W ciągu 10 lat trwania programu, blisko 500 młodych otrzymało szansę na rozwój i edukację w miastach akademickich. Ich sukcesy świadczą o tym, że warto marzyć, że warto działać. Wtedy marzenia się spełniają. Dziś wiem, że dostałam przepustkę do przygody, której nie przeżyłabym, gdyby nie to stypendium – mówi Magda, magister dietetyki, przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów BGŻ, Oleśnica, woj. świętokrzyskie.

Bycie stypendystą „Klasy BGŻ” to jednak nie tylko dostęp do nauki na najwyższym poziomie – tak naprawdę magia tego projektu to zupełnie coś innego. Ucząc się w Słowaku odkrywałam świat… a z nim niezliczoną ilość wydarzeń kulturalnych, naukowych, społecznych (Agnieszka, studentka ekonomii na University of Glasgow, Brzeziny, woj. podlaskie).

Jak stać się stypendystą Klasy BGŻ?

To nie takie trudne. Wystarczy spełniać kryteria (średnia powyżej 4,8, pochodzenie z rodziny o niższym statusie materialnym, ze wsi lub miasta powiatowego), uwierzyć w siebie i wypełnić aplikację on-line (http://www.fundacja.bgz.pl/klasa_bgz/Aplikacja_on_line.html).

Wielu stypendystów początkowo obawia się, że nie podoła wyzwaniom wielkiego miasta i elitarnym szkołom. Nic bardziej mylnego. Ci, którzy zaryzykowali, poradzili sobie – wykorzystali otrzymaną szansę. Dziś to oni mają najlepsze oceny, wygrywają konkursy, dostają się na prestiżowe uczelnie, także zagraniczne.

Uczestnicy programu to ludzie sukcesu. Można nas znaleźć na każdej uczelni, we wszystkich sferach życia – od bankowości po sztukę. (Dominik). To młodzi ludzie, którzy w wirze codziennych wyzwań i obowiązków znajdują czas na pomaganie innym i sami zachęcają innych do pomocy – w myśl hasła wolontariatu uczniowskiego Klasy BGŻ – „Możesz na mnie polegać”. Wiedzą bowiem, że warto pomagać i aktywnie angażują się w wolontariat oraz działalność prospołeczną – Dzięki wolontariatowi zdobyłam doświadczenie, które teraz bardzo się przydaje w obecnym, dorosłym życiu. Program się skończył, a ja wciąż pomagam innym. Dzięki Klasie BGŻ złapałam „bakcyla” pomagania. Pewnie dlatego, wszyscy my-absolwenci wciąż trzymamy się razem i wspólnie wspieramy nowych stypendystów w naszym gronie. Dobro otrzymane, trzeba rozdzielać i posyłać dalej w świat! –Magda.

Każdy uczeń gimnazjum, który spełnia kryteria, może zgłosić się do programu za pomocą formularza on-line dostępnego na stronie: http://www.fundacja.bgz.pl/klasa_bgz/Aplikacja_on_line.html

Więcej o programie: www.fundacja.bgz.pl

***

Program Klasa BGŻ od 10 lat oferuje 4-letnie wsparcie uzdolnionym absolwentom gimnazjów z małych miejscowości z całej Polski. Dzięki udziałowi w programie, blisko 500 młodych otrzymało wsparcie finansowe na rozwój i edukację w prestiżowych polskich liceach. W 2012 r. program otrzymał prestiżową nagrodę najlepszego programu stypendialnego przyznawanego przez firmy w konkursie „Dobre Stypendia 2012”.